Az MSZP 25 milliárd forintos költségvetési átcsoportosítást javasol az Országgyűlésnek a fővárosi közösségi közlekedés fenntarthatósága érdekében, valamint kéri a BKV 32 milliárd forintos normatív támogatása zárolásának feloldását.
Józsa István, az ellenzéki párt frakcióvezető-helyettese csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta: az MSZP olyan törvénymódosító javaslatot dolgozott ki, amely biztosítaná a BKV működési finanszírozását. Mint ismertette, olyan "szimbolikus" területekről csoportosítanának át forrásokat, mint a Terrorelhárítási Központ kiadásai, a rendkívüli kormányzati intézkedésekre szánt keret, a Kossuth tér rekonstrukciója, illetve a debreceni labdarúgó stadion. Szavai szerint a TEK dologi kiadásait és intézményi beruházási kiadásait a kelleténél nagyobb mértékben finanszírozzák, de számos "indokolatlan luxusberuházástól" is lehet forrást elvonni.
A szocialista politikus kitért arra is, hogy Budapest és az agglomeráció a GDP 40 százalékát állítja elő, vagyis nem az ország többi részének kell finanszíroznia Budapestet, adóbevétel formájában megtermeli a kért összeget.
Józsa István fontosnak nevezte a parlament rendkívüli ülésének mielőbbi összehívását a BKV és más makrogazdasági problémák megoldása miatt is. Álláspontja szerint Orbán Viktor miniszterelnök "súlyos hibát vétett, amikor tájékozatlansággal vádolta meg az Európai Parlament képviselőit". Mint mondta, nem használ Magyarország hitelkérelme elbírálásának, ha a miniszterelnök ilyen módon fejti ki a kormány álláspontját.
Horváth Csaba, az MSZP fővárosi frakcióvezetője arra szólította fel a kormányfőt, hogy "közel két év bujkálás után álljon ki és mondja el, mit akar kezdeni a fővárossal". Elmondta, hogy a kért összeg és a normatív támogatás nélkül a BKV csődje elkerülhetetlen, ezért ha a miniszterelnök nem ezt akarja, akkor ossza meg a nyilvánossággal megoldási javaslatát.
"Minimális elvárásként megfogalmazom, hogy legalább olyan jó megállapodást kössön a BKV a fővárossal és a kormánnyal, mint amilyen jó megállapodást 2009-ben a teljes működési hiány finanszírozására az akkori Bajnai-kormány kötött a fővárossal" - jegyezte meg Horváth Csaba.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.