Újabb rekord: 321 forint egy euró
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben a bankközi devizapiacon a kedd délutáni és a kora reggelihez képest, és napközben történelmi mélyponton is járt az euróval szemben. Délután 5-kor az euró 321,1 forinton állt, megközelítette a 322-es szintet is.
Szerda délután 17:05-kor az eurót 321,1 forinton jegyezték, valamivel később pedig megközelítette a 322-es szintet is, miután 11 óra körül 320,29 forintig haladta meg addigi történelmi mélypontját. Kedden délután az euró forintárfolyama 315,45 forint volt, szerdán délelőtt pedig 318,86 forinton állt a kurzus. A svájci frank szerda délutáni 262,35 forintos árfolyama a forint további gyengülését jelentette a kedd délutáni 258,80 és a szerda délelőtti 261,57 forinthoz képest. A dollárt 247,82 forinton jegyezték, míg reggel 244,69, kedden délután pedig 241,77 forint volt az árfolyama. A japán jen 3,2257 forintra erősödött a kedd délutáni 3,1536 és a szerda délelőtti 3,1909 forintos árfolyamhoz képest.
Devizapiaci kereskedők az MTI kérdésére elmondták, hogy a szerdán napvilágra került hírek nem kedveztek a magyar fizetőeszköznek, miközben a nemzetközi hangulat sem nevezhető kedvezőnek. A csütörtöki állampapír-aukciót törölték, és nem tett jót a forintnak az a korábbi, később korrigált nyilatkozat sem Pleschinger Gyulától, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkárától, ami azt sugallta, hogy az IMF-megállapodás nélkül is "megvagyunk" - mondták a kereskedők. Úgy vélték, ha létrejön az IMF-EU megállapodás, akkor lehet nagyobb váltás Magyarország megítélésében, addig folyamatosan erodálódik a forint, a hozamok és emelkedik a kockázati felár.
A WSJ szerdán megjelent friss írása később hosszabban idézi a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkárát, aki kiemelte: "az országban sok javulás következett be, a gazdaság fundamentumai erősek, a strukturális változások folyamatban vannak". Mivel már bejelentettük a piacnak, hogy megállapodást szeretnénk aláírni az Európai Unióval, illetve a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ha nem születne ilyen megállapodás, az rossz üzenet volna a piacnak - mondta Pleschinger Gyula.
Kijelentette: meglátjuk majd, hogy mi lesz a legjobb megoldás a két félnek. Úgy fogalmazott: "világgazdasági szinten nagyon sok a bizonytalanság", s az elővigyázatossági megállapodás "biztonsági háló lenne, ami megnyugtatná a piacokat, és alátámasztaná pénzügyi erőnket". Pleschinger Gyula elmondta: Magyarország hajlandó megfontolni egy úgynevezett készenléti hitelmegállapodást, az IMF azon hiteleszközét, amely szigorúbb feltételrendszert ír elő. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Magyarország szeretné elkerülni az olyan intézkedéseket, amelyek hátráltatnák az ország adósságcsökkentő és növekedési terveit.
Az államtitkár, aki korábban az Államadósság Kezelő Központ vezetője volt, a WSJ-nek elmondta: a növekvő államkötvény-hozamok nem jelentenek közvetlen veszélyt. Magyarország átlagosan 5,5 százalékos kamatot fizet adósságára, ami nagyon is kezelhető - tette hozzá.
Nátrán Roland, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes-államtitkára a WSJ-t ugyanakkor arról tájékoztatta, hogy Magyarország tervet dolgozott ki arra az esetre, ha nem születne megállapodás. Elmondta, a korábbi IMF-EU-megállapodásból fennmaradt, az MNB-nél tartott pénzeket hívhatnák le, illetve felhasználhatnák az államosított magánnyugdíj-pénztári vagyonból fennmaradt eszközöket, és a Mol-ban tartott részesedést is, ha szükséges.
A két szakember mindazonáltal a megállapodás pszichológiai fontosságára hívta fel a figyelmet, hogy helyreálljon az országba vetett piaci bizalom. "Nagyon pozitív üzenete van annak, ha megállapodás születik az EU-val és az IMF-fel. Jó válasz a piaci pletykákra" - tette hozzá. Pleschinger Gyula és Nátrán Roland is határozottan elutasította annak a lehetőségét, hogy a kormány az MNB devizatartalékait használná fel a kint lévő államkötvények visszafizetésére. Elmondták: a kormánynak nincsen ilyen szándéka, és még ha szeretné is, az jogi szempontból nem volna lehetséges. "Ez öngyilkos taktika volna" - jelentette ki Pleschinger Gyula.
Meredek drágulással átlépte a 700 bázispontos szintet - és ezzel rekordot döntött - a szerdai londoni kereskedésben a magyar államadósság törlesztéskockázatára kínált biztosítási tranzakciók árazása. Az egyik vezető londoni piaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision szakelemzőinek kimutatása szerint a magyar szuverén kötvényadósság törlesztésének leállására köthető határidős biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama a szerdai késői jegyzésben 710 bázispont környékén mozgott az előző esti 650 bázispontos záró után. A magyar CDS-díjszabás előzőleg tavaly novemberben döntött rekordot, 650 bázispont körüli jegyzésekkel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.