2011. december. 07. 21:14 MTI Utolsó frissítés: 2011. december. 07. 21:32 Gazdaság

A NATO-nak exportálták a legtöbb fegyvert a németek

Németországból 1999 óta a legnagyobb értékben exportáltak fegyvereket 2010-ben a német kormány szerdán megjelent beszámolója szerint.

A beszámoló szerint az exportengedélyek alapján számolt érték csökkent ugyan – a 2009-ben elért 5,043 milliárd euróról 4,754 milliárd euróra –, a tényleges kivitel azonban a 2009-es 1,339 milliárdról 2,119 milliárdra nőtt, ami 60 százalékos növekedés.

A kormány az exportengedélyek alapján számolt – és csökkenést mutató – értéket emelte ki a jelentésben, Steffen Seibert kormányszóvivő pedig sajtótájékoztatóján azt hangsúlyozta, hogy Berlin továbbra is tartja magát az igen szigorú uniós fegyverkiviteli szabályokhoz. Kommentátorok azonban felhívják a figyelmet, hogy a tényleges kivitel tavaly érte el a legnagyobb értéket azóta, hogy a kormány rendszeresen jelentést készít a fegyverexport alakulásáról. Az első vizsgált év 1999 volt.

A jelentés szerint a legtöbb hadi felszerelést NATO-országokba exportálták a német gyártók, és a fejlődő országok részesedése a teljes exportból csökkent: a 2009-es 8,2 százalékról 7,7 százalékra esett vissza. Ugyanakkor megfigyelők kiemelik, hogy a fejlődő országokba irányuló export értéke 2009-hez képest nagyjából megduplázódott, 52 millió euróról 108 millióra nőtt.

Ugyancsak szerdán a Die Zeit című hetilap online kiadásában rijádi forrásokra hivatkozva azt írta, hogy Szaúd-Arábia vásárolni kíván Németországtól 270 darab Leopard 2 A7+ típusú harckocsit. A szaúdi üzlet ügye körül idén nyáron heves vita volt a német parlamentben. Az értékesítést ellenzők azzal érveltek, hogy Szaúd-Arábia a térség egyik legkeményebb diktatúrája, és az üzlettel hiteltelenné válna a német kormány emberi jogi politikája.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.