2011. december. 07. 21:57 MTI Utolsó frissítés: 2011. december. 07. 21:43 Gazdaság

Dubajnak nincs adósságátütemezési terve

Dubaj szerdán azt közölte, hogy nincs terve több milliárd dollárnyi, az államhoz kötődő adósság átütemezésére jövőre. Az Egyesült Arab Emírségek médiahivatala által kiadott közlemény részben sajtójelentésekre, részben a Moody's egy nappal korábbi értékelésére válaszol.

A Moody's szerint Dubaj jelenleg 11,2 milliárd dollárnyi adósság átütemezéséről tárgyal, ezt azonban szerdán cáfolta a dubaji költségvetési bizottság elnöke, aki azt kijelentette, hogy nem igazak azok a híresztelések, miszerint a kormányzat jövőre átütemezheti leányvállalatai adósságát. A Moody's úgy becsli, hogy Dubaj államnál és leánycégeinél mintegy 13,8 milliárd dollárnyi adósság jár le jövőre. Az elnök ugyanakkor elismerte, hogy Dubajnak adóssága egy részét újra kell finanszíroznia.

Dubaj éppen két éve sokkolta a piacokat azzal a bejelentéssel, hogy legnagyobb állami vállalatának, a holdingként működő Dubai Worldnek adóssághaladékot kért, de akkori válságán a szomszédos Abu Dzabi 20 milliárd dolláros rendkívüli hitelével túljutott. A fejlett ipari és a felzárkózó térséget egyaránt megrázó kezdeti piaci sokkot elsősorban az okozta, hogy a Dubai World adósságát a nemzetközi befektetői közösség "kvázi-szuverén" adósságnak - vagyis szinte államadósságnak - tekintette, és attól tartott, hogy a cégnek kért törlesztési haladék a dubaji szuverén nem fizetővé válás előjátéka lehet. 

Abu Dzabi és Dubaj a két leggazdagabb az Egyesült Arab Emírségekbe tömörült hét sejkség közül, amelyek együttesen a legjelentősebb arab gazdaságot képezik Szaúd-Arábia után.

Az OPEC-tag Egyesült Arab Emírségek kitermelhető olajvagyona nagyságra az ötödik a világon, de ebből Dubajban viszonylag kevés van. Dubaj ezért az idegenforgalomra és adósságból fedezett, hatalmas értékű luxusingatlan-beruházásokra alapozta gazdaságának fejlesztését.

A Dubai World vállalatbirodalmába tartozó ingatlanfejlesztő cégek a világ pénzarisztokráciájának felső néhány ezrét célozták meg merész beruházásaikkal. A legnagyobb ilyen vállalkozás az a mesterséges szigetcsoport, amely a partok előtt, a tengerre épült, és a világ földrészeinek térképét rajzolja ki. Ezeken a szigeteken több millió dolláros luxusotthonokat lehet vásárolni. A pénzügyi válság miatt azonban a luxusingatlan-szektor forgalma is szinte elapadt, az építkezések leálltak, és a hitelből dolgozó fejlesztők gyakorlatilag egyik napról a másikra bevételek nélkül maradtak. 

Dubaj bruttó államadóssága már akkor 88 milliárd dollár volt, amelynek egy része jövőre jár le.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.