Gazdaság hvg.hu 2011. december. 01. 14:46

Ezért menekülhetett meg a magyar állampapírpiac

A feltörekvő piacok összességére fókuszáló befektetési alapoknak köszönhetően áramlott pénz a magyar államkötvényekbe, nem pedig azért, mert különösebben kedvelnék papírjainkat a külföldiek - mondta a Napi Gazdaság szerint Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő igazgatója a GKI Gazdaságkutató Újratervezés című konferenciáján.

Alapvető változások zajlanak az eurózónában, már nem csak a periférián szöktek fel a finanszírozási költségek, de a mag is kezd szétválni, vagyis dezintegrációs folyamat zajlik az európai pénzpiacokon - mondta a Napi Gazdaság szerint a rendezvényen Duronelly Péter. A német kötvényhozam példátlan módon a hét első felében a negatív tartományba csúszott, egy ilyen stressz pedig nagyon sokáig el tud tartani, különösen ha nincs igazából megoldva - tette hozzá a szakértő.

Duronelly Péter a mai GKI konferencián
Fülöp Máté

A rossz helyzet ellenére mégis egyre növelik magyar állampapír-állományukat a külföldi befektetők, több magyar kötvényt tartanak, mint valaha. Duronelly szerint elsősorban azért, mert szerencsés csoportban, a feltörekvő országok között szereplünk a befektetők gondolkodásában. Ez a csoport pedig még a válság közepette is felülteljesítő tudott lenni, strukturális okokból még mindig kedvelt a befektetők körében, az ezekre specializálóott alapok 10 százalékos tőkebeáramlást regisztrálhattak az idén. Márpedig aki a feltörekvő piacokon fektet be, gyakran nem differenciál országok szerint. Ez azt jelenti, hogy lehet, hogy nem szeretem módon, de mégis hoznak pénz a magyar piacra, megtámasztva ezzel az itteni hozamokat - mondta a szakember.

A globális feltörekvő piacon kezelt vagyon 10 százalékkal emelkedett, nem csoda, hogy ez megjelent Magyarországon - írja szintén a Budapest Alapkezelő igazgatójára hivatkozva a Világgazdaság. Egyetlen befektető, a frankfurti Templeton kezében van a külföldi kötvényállomány 25 százaléka. Az értékesítésük sikerességén tehát sok múlik a magyar finanszírozás tekintetében is.

Sok olyan befektető volt viszont, akik más eszközökbe fektettek, és ezek sok esetben shortolták a forintot. Ezeket a pozíciókat mostanában, év végén zárják, ez okozhatta az erősödést, de a 317-es forint-euró rekord árfolyamszintet „újra megkóstolhatjuk”. Devizaéhség figyelhető meg a magyar európiacon, ezért nagyon magas marzs mellett jutnak euróhitelhez a magyar pénzpiaci szereplők is. Hasonló volt a helyzet, csak a dollárlikviditással az európai pénzpiacon, erre volt a válasz a jegybankok tegnapi likviditásbővítése.

zöldhasú
Hirdetés