Negatív csúcson az egyiptomi kincstárjegyek, lejtmenet a tőzsdén
Az egyiptomi kincstárjegyek hozama a 2008-ban kezdődött globális válság óta legmagasabb szintre emelkedett a vasárnap tartott árverésen, miközben a kairói tőzsdemutató közel 2,5 százalékos veszteséggel zárt.
Mindeközben az ország fővárosában a hét végén második napja tartott a hatalmat gyakorló katonai tanáccsal elégedetlen tömegek tüntetése a kairói Tahrír téren, ahol ismét szórványos összetűzések voltak tüntetők és rendőrök között.
Az egyiptomi pénzügyminisztérium közlése szerint a 266 napos kincstárjegyek átlagos hozama 14,705 százalékra ugrott a november 8-án tartott azonos lejáratú adósságpapír árverésén kialakult 13,981 százalékáról. A hozam a legmagasabb azóta, hogy az egyiptomi központi bank ilyen lejáratú kincstárjegyet bocsát ki 2009 júniusa óta.
A bank 2 milliárd egyiptomi font (334,3 millió dollár) értékben adott el a 266 napos lejáratú kincstárjegyekből a tervezett 3,5 milliárd font helyett. Az ugyancsak vasárnap piacra dobott 91 napos kincstárjegyek átlagos hozama 13,49 százalékra, 2008 szeptember vége óta legmagasabb szintre ugrott a múlt heti 12,781 százalékról. Ebből a lejáratú állampapírból 1,5 milliárd fontért adott egy a központi bank, ami megfelelt a tervezettnek.
Eközben a vasárnappal kezdődött munkahét első napján az egyiptomi tőzsde irányadó EGX30 indexe 2,43 százalékos veszteséggel 4.024 ponton zárt. A tőzsdemutató ezzel a múlt év vége óta közel 44 százalékkal gyengült. Az elemzők szerint, ha nem nyugszanak meg a kedélyek Kairóban a november 28-ára meghirdetett parlamenti választásokig, akkor a tőzsdemutató 3.800 pontig is eshet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.