Jobban muzsikáltak a tőzsdecégeknél a magántőke-tulajdonú cégek
Az Ernst & Young európai felmérése szerint a magántőke-társaságok tavaly jobban teljesítettek, mint a tőzsdecégek - mondta Tüske Balázs, az Ernst & Young nemzetközi üzleti és adótanácsadó cég partnere a társaság csütörtöki sajtótájékoztatóján Budapesten.
Tavaly a magántőke-társaságoknál az átlagot tekintve a kamat- és adófizetés, valamint értékcsökkenés előtti eredmény (EBITDA) 2,1 százalékponttal jobban nőtt, mint a tőzsdén szereplő vállalkozásoknál - mondta Tüske Balázs. Emellett a magántőke-tulajdonú cégeknél a foglalkoztatás is 0,1 százalékponttal jobban bővült - mondta az Ernst & Young partnere.
Szerinte míg Magyarország továbbra is vonzó célpont a magántőke-befektetők számára, akik aktívan keresik az itteni lehetőségeket, a magyar vállalatvezetők és cégtulajdonosok sokszor félve állnak ehhez a finanszírozási formához. Pedig az Ernst & Young felmérése szerint Európában a magántőke társaságok értékteremtő stratégiája 2010-ben is kézzelfogható eredményeket hozott, stratégiáik tanulságait a magyar piacon is hasznosíthatnák.
Tüske Balázs szerint Magyarországon a magántőke-befektetések teljes skálája kínál szaktudást és pénzügyi hátteret akár a koncepció-, vagy termékfejlesztési stádiumban lévő cégek, akár a növekedési, vagy konszolidációs szakaszban lévő, üzletileg már bizonyított társaságok számára. A tőke és szaktudás rendelkezésre áll, ezt már bizonyította itthon is több, jelentős tranzakció az utóbbi években, mint például a Wabererbe, a Provimi Pet Foodba, vagy az Invitelbe történő beruházások - sorolta a sikeres tranzakciókat.
Hozzátette: a jelentős méretű tranzakciókon túl a magántőke-befektetők a kisebb méretű cégekre is figyelnek, amelyeket többek között az Európai Unió, valamint a magyar állam által finanszírozott Jeremie program is támogat. Szerinte elszomorító tény, hogy Magyarország a korábbi évek régiós átlag feletti teljesítménye után, a magántőke befektetések 2009-2010-ben a GDP-hez viszonyítva a régiós átlag alatt teljesítettek.
Míg Magyarországon 2010-ben a magántőke-befektetések értéke a GDP-hez mérten 0,07 százalékot ért el, addig Romániában és Szerbiában is 0,1-0,1 százalékot ért el, Csehországban az arány 0,13 százalék volt, Lengyelországban pedig 0,19 százalékot, Bulgáriában 0,23 százalékot mutatott - ismertette az Ernst and Young partnere.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.