Mol: "a miénkkel ütik a csalánt"
A Mol elleni korrupciós vádakról szóló ügy a választások után háttérbe fog szorulni Horvátországban - mondta a Serbia Insajd blognak adott interjújában Szollár Domokos, a cég szóvivője.
"Szerintem nem igaz az, hogy horvát nemzeti sport a Mol utálata. Az én helyzetértékelésem szerint egy elég egyszerű és flaszterszagú választási kampányban a miénkkel ütik a csalánt" - mondta Horvátországgal kapcsolatban a Serbia Insajd blognak adott interjújában Szollár Domokos, a Mol nemzetközi kommunikációs és társasági marketing vezetője.
"Ez ráadásul a Molt leszámítva mindenkinek jó, hiszen erről az 'ügyről' van a beszéd és nem másról. Jó ez a jelenlegi kormányzópártnak, mert nem kell számot adni az elmúlt évek kormányzati eredményeiről, jó a kormányra készülő ellenzéknek, mert nem arról kell beszélniük, hogy hogyan kezelnék a horvát gazdasággal kapcsolatos problémahalmazt a választások után, és hát persze jó a médiának is, hiszen a volt miniszterelnök mitikus és ugyanakkor bulváros detronizálása népszerű és növeli a példányszámokat" - tette hozzá
Szollár szerint a korrupciós vádakról szóló ügy a választások után háttérbe fog szorulni. "Egyrészt azért, mert a korrupciós vád képtelensége és valótlansága addigra mindenki számára világos lesz, másrészt meg azért Horvátországban mindenki elég jól érti és érzi, hogy a Mol alapvetően rendet csinált az INA-ban. Kiszorította a korrupciót, rendbe rakta a pénzügyeket, beindította a fejlesztéseket, aminek az eredménye már most is látszik, hiszen idén kilenc hónap alatt mintegy 80 milliárd forintnyi profitot termelt a vállalat. Ilyen jól még sose muzsikált az INA. Ennek eredménye, hogy nincs szükség adófizetői kunákra ahhoz, hogy az INA-ban lévő lukakat betömjék, sőt most már az INA fizet osztalékot a horvát költségvetésbe. Ez pedig mindennél erősebb érv."
Csütörtökön kezdődött meg Ivo Sanader összevont pere a zágrábi megyei bíróságon. A volt horvát miniszterelnök tagadta, hogy elkövette az egyesített vádiratban terhére rótt bűncselekményeket: a háborús nyerészkedés bűntettét, valamint kenőpénz elfogadását az osztrák Hypo Alpe Adria banktól, illetve Hernádi Zsolttól, a Mol vezérigazgatójától.
A Mol-INA üggyel kapcsolatos vád Sanader szerint "koholmány", amely egyetlen olyan ember vallomására alapszik, akinek gondjai támadtak az államügyészséggel. Sanader ügyvédje, Cedo Prodanovic sérelmezte, hogy az ügyészség nem hallgatta ki Hernádi Zsoltot és egy Fazekas Imre nevű illetőt. Az utóbbi személy a horvát sajtó szerint közvetített az állítólagos korrupciós ügyletről szóló svájci tárgyalásokon. Prodanovic azt vetette a vádhatóság szemére, hogy kizárólag azokat a bizonyítékokat gyűjti, amelyek terhelik Sanadert, s megfeledkezik a védence szempontjából kedvező információk beszerzéséről.
A vádhatóság képviselője tagadta, hogy az USKOK szelektív adatgyűjtést folytatott volna, s hangsúlyozta, hogy a nyomozás még folytatódik. Mint mondta, Hernádi Zsolt gyanúsított - legalábbis így idézte az ügyészt a Hina horvát hírügynökség. A Mol egyébként közölte: nincs tudomása arról, hogy bármely vezetője ellen büntetőeljárás folyna Horvátországban vagy Magyarországon.
A Serbia Insajdnak adott interjújában a Mol-szóvivő a vitatott menedzsmentjogokkal kapcsolatban azt mondta, felelőtlenség, "sőt, még annál is több" lett volna, ha úgy ad segítséget a Mol az INA-nak, hogy utána nem ellenőrzi a cég működését.
"A sokat vitatott részvényesi megállapodás ezt a konszolidációt foglalja szerződésbe, megspékelve a horvát államnak biztosított nagyon erős garanciarendszerrel. Mert nem lehet például stratégiai kérdésekben a horvát kormány nélkül dönteni, az INA hattagú igazgatóságába három tagot delegálhat a horvát fél és így tovább. És ezek a garanciák egészen addig élnek, amíg a horvát államnak 25 százaléknyi tulajdonrésze van. A megállapodás pedig hosszú hónapokig készült. Szinte minden héten kormány elé került, sőt még a kormányzó párt döntéshozó testületei is többször megtárgyalták. Nem volt, nem lehetett szükség a folyamat megolajozására" - tette hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.