2011. november. 06. 20:02 MTI Utolsó frissítés: 2011. november. 06. 20:01 Gazdaság

Kudarcba fulladt a BP dél-amerikai részlegének eladása

Kudarcba fulladt a hét végén a BP brit olajóriás dél-amerikai részlegének eladása: az argentin Pan American Energy-t a kínai állami olajcég, a CNOOC egyik leányvállalata akarta felvásárolni egy 7,1 milliárd dolláros ügylet keretében.

A CNOOC vasárnapi közlése szerint az általa 50 százalékban birtokolt Bridas Energy Holdings eláll a Pan American Energy-nek a BP tulajdonában levő 60 százalékos része megvásárlásától.

A bejelentés szerint az akvizíció jogi kérdéseken bukott meg, azon, hogy az érintett versenyhatósági jóváhagyásokhoz szükséges előzetes feltételeket nem sikerült megteremteni, ami azonban - legalábbis a BP szerint - a Bridas kizárólagos felelőssége.

Ágazati elemzők szerint azonban a BP jelenleg már nem is ragaszkodott túlságosan az üzlethez, amelyről még tavaly novemberben állapodtak meg. Akkor az alacsony olajárak nyomták a BP-t, valamint a Mexikói-öbölben tavaly tavasszal történt olajkatasztrófa miatt sok pénzre volt szüksége, így több üzletét is eladási listára tette. Időközben azonban úja emelkedni kezdtek az olajárak és a BP üzletmenete is jobb; a harmadik negyedévről már 4,9 milliárd dolláros adózott eredményt jelentett, vagyis nincs égetően szüksége az eladásból származó bevételre. 

A Mexikói-öbölben tavaly április 20-án felrobbant, majd elsüllyedt a Deepwater Horizon nevű olajfúró platform. A balesetben 11 ember meghalt. A tenger fenekén lévő kútfejet csaknem három hónappal később, július 15-én sikerült elzárni, addig az amerikai kormányzat becslése szerint 651 millió liter, a Columbia Egyetem kutatói szerint 700 millió liter nyersolaj ömlött a tengerbe. A BP számításai szerint az olajömlés következményeinek kezelése és a kártalanítás összesen 41,1 milliárd dollárba kerül a cégnek.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.