Magyarország nem tudja függetleníti magát a világgazdaság és az európai folyamatoktól, és ez annak is következménye, hogy az utóbbi évtized hazai gazdaságpolitikája kikezdte a fenntartható növekedésünk lehetőségeit - mondta a nol.hu-nak adott interjújában Surányi György, korábbi jegybankelnök.
Surányi úgy látja, elhúzódó válságra érdemes készülni. Azzal nem számol, hogy a válság globálisan ismét a 2008-2009-es mélypont közelébe süllyed, de azzal igen, hogy nem tér vissza a világgazdaság a válság előtti szintre.
- Olyan szerkezeti gyengeségek alakultak ki az utóbbi két évtizedben, a gazdaságpolitikai eszközöket annyira kimerítették a kormányok a válságkezelés első szakaszában, hogy a világgazdaság és a fejlett országok fejlődése nem tudja újra felvenni a válság előtti ütemet. Lassú növekedésre, stagnálásra, esetleg enyhe visszaesésekre számíthatunk - mondta a nol.hu-nak adott interjújában a volt jegybankelnök. Hozzátette: a régiónk számára ez azért nagy csapás, mert a gazdaságaink kicsik és nyitottak, ahol az export és beruházás jelentheti csak a felzárkózást, ám a főbb piacaink stagnálása miatt ezek a lehetőségeink beszűkülnek.
- S ha ez így van, akkor a beruházás sem mutathat dinamikus képet, a növekedési kilátások borúsabbá válnak - mondta Surányi György. A CIB Bank elnöke, az olasz Intesa Sanpaolo regionális igazgatója, párhuzamot vont a Lehman Brothers bukása és a görögországi helyzet között, és az is kategórikusan kijelentette: úgy látja, hogy a végtörlesztés nem segít a devizaadósokon, viszont a kormányzati manőver költségeit majd az adófizetőknek kell állnia.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.