Gazdaság MTI 2011. október. 30. 12:42

Egyenlő bánásmódot kérnek a kínaiak

A kínai exportőrökkel szemben egyenlő bánásmód garantálását és a rendes kereskedelem fenntartását kérte Peking szombaton az Európai Uniótól, miután második alkalommal ítélte jogtalannak az Európai Unió által kínai importtermékekre kivetett vámokat a Világkereskedelmi Szervezet.

A kínai kereskedelmi minisztérium (MOC) azután fogalmazta meg ezzel kapcsolatos közleményét, hogy egy nappal korábban, pénteken a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) döntő részben Kína javára döntött egy, a két fél közt öt évvel ezelőtt kezdődött vitában. Az Európai Unió 2006-ban dömpingellenes vámot vetett ki a Kínából és Vietnámból importált bőrcipőkre, előbbi esetben 9,7-16,5 százalék közti, utóbbiban 10 százalékos értékben. Peter Mandelson, az Európai Bizottság akkori kereskedelmi biztosa azzal indokolta a döntést, hogy a két ázsiai ország termelői rejtett kormányzati támogatásban részesülnek, s ennek köszönhetően előállítási ár alatt értékesítik termékeiket, a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlattal pedig komoly versenyhátrányt okoznak az európai - elsősorban az olasz és a spanyol - gyártóknak.

A vámot EU az két évre vetette ki, majd a döntést 2008-ban felülvizsgálva, végül az intézkedéseket 2011. március 31-jéig meghosszabbította. Kína 2010 február elején jelentette az esetet a WTO-nál, három hónappal azután, hogy Brüsszel a vámok 15 hónappal való kitolását jelentette be. Az erről szóló döntés az európai tagországokat is megosztotta: 9 ország a hosszabbítás mellett, 13 ország ellene szavazott, s csupán azért fogadták el, mert a szabályok értelmében a tartózkodás igen szavazatnak számít, ami jelen esetben öttel növelte a támogatók táborát.

(A mostani a második eset, hogy Kína panaszt emelt az Európai Unió ellen a WTO előtt. A szervezet kínai kezdeményezésre korábban a kelet-ázsiai országból az EU-ba importált csavarokra kivetett közösségi vámok ügyében folytatott vizsgálatot - a vita végül júliusban Kína javára dőlt el.)

Az időközben biztosi posztjáról leköszönt Mandelson szintén a megújítás ellen lobbizott. Az új rendeletében a Kereskedelmi Világszervezet úgy fogalmaz, hogy az EU a dömpingvám kivetését és a felülvizsgálatot megelőző tényfeltárás során nem a WTO szabályoknak megfelelően járt el, a dömpingvámok nagyságának meghatározási módja nem egyezik meg a WTO-éval, ezen kívül a vámokat Kína és Vietnám esetén nem az országokkal, hanem az egyes gyártókkal szemben külön-külön kellett volna meghatároznia. A rendelkezés ugyanakkor nem igényel intézkedést az EU részéről, hiszen a dömpingvámok idén március végén lejártak.

Az európai cipőgyártók szövetsége (EFA) azonban kompenzációt követel: az Adidast, Puma-t, Ecco-t és sok más nagy gyártót is összefogó EFA tagjait a kínai gyártóegységeik miatt érintette hátrányosan a rendelet.
zöldhasú
Hirdetés
Címkék
Kult Balla István, Németh Róbert 2025. január. 11. 20:00

„Amúgy a nők is káromkodnak” – interjú cserihannával és Lenkkével

Egyre több női előadó tör be a magyar popzenébe, érezhető egyfajta „girl power” a területen. Nemrég jött ki például cserihannának (polgári nevén Cseri Hannának) Hirtelen mélyül, Lenkke_-nek (Fehér Lili) pedig Törik a beton címmel új albuma, ennek apropóján nemcsak a dalokról és a csajos zenékről, hanem a Z generációról, a káromkodásról és a kommentekről is beszélgettünk.