A japán kormány újabb intervenciót készít elő, hogy megakadályozza a jen további erősödését.
A pénzügyminiszter szerint a dollár néhány napig jelentősen gyengült a jenhez képest, de nem makrogazdasági adatok, hanem inkább spekulatív ügyletek miatt. Ha ez a folyamat erősödik, akkor a kormánynak lépnie kell a pénzügyminiszter szerint, mert az erős jen hátráltatja az exportot és fékezi a gazdaság talpra állását a tavaszi természeti katasztrófák után. "Már a hétvégén megbíztam munkatársaimat, hogy készítsék elő a terepet egy esetleges intervencióhoz" - mondta Azumi Dzsun pénzügyminiszter.
A japán központi bank augusztus elején lépett közbe a jen erősödésének megtörésére, amikor 800-900 milliárd jent adott el a devizapiacon. Akkor a dollár a jegybanki intervenció hatására 77 jenes jegyzésekről 79 környékére erősödött. Hétfőn kora délután egy dollár 76,08 jent ért, a múlt héten pénteken 76,16 jent, míg a héten szinte végig 76,82 jen körül volt az árfolyam. A kormány augusztusban jóváhagyott egy 100 milliárd dolláros hitelprogramot is vállalatoknak az erős jen kedvezőtlen hatásainak ellensúlyozására, amit külföldi vásárlásokra és energia beszerzésre használhattak fel.
Az export szeptemberben viszonylag jól alakult: a hétfőn ismertetett pénzügyminisztériumi adatok szerint a kivitel 2,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, kétszer nagyobb ütemben, mint amire elemzők számítottak. Ez már a második hónap, hogy bővült az export, igaz az augusztusi 2,8 százaléknál lassabban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.