Gazdaság MTI 2011. október. 24. 14:52

Erős a jen: Japán újabb intervenciót készít elő

A japán kormány újabb intervenciót készít elő, hogy megakadályozza a jen további erősödését.

A pénzügyminiszter szerint a dollár néhány napig jelentősen gyengült a jenhez képest, de nem makrogazdasági adatok, hanem inkább spekulatív ügyletek miatt. Ha ez a folyamat erősödik, akkor a kormánynak lépnie kell a pénzügyminiszter szerint, mert az erős jen hátráltatja az exportot és fékezi a gazdaság talpra állását a tavaszi természeti katasztrófák után. "Már a hétvégén megbíztam munkatársaimat, hogy készítsék elő a terepet egy esetleges intervencióhoz" - mondta  Azumi Dzsun pénzügyminiszter.

A japán központi bank augusztus elején lépett közbe a jen erősödésének megtörésére, amikor 800-900 milliárd jent adott el a devizapiacon. Akkor a dollár a jegybanki intervenció hatására 77 jenes jegyzésekről 79 környékére erősödött. Hétfőn kora délután egy dollár 76,08 jent ért, a múlt héten pénteken 76,16 jent, míg a héten szinte végig 76,82 jen körül volt az árfolyam. A kormány augusztusban jóváhagyott egy 100 milliárd dolláros hitelprogramot is vállalatoknak az erős jen kedvezőtlen hatásainak ellensúlyozására, amit külföldi vásárlásokra és energia beszerzésre használhattak fel.

Az export  szeptemberben viszonylag jól alakult: a hétfőn ismertetett pénzügyminisztériumi adatok szerint a kivitel 2,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, kétszer nagyobb ütemben, mint amire elemzők számítottak. Ez már a második hónap, hogy bővült az export, igaz az augusztusi 2,8 százaléknál lassabban.

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.