Óvatosak a befektetők: lassul a működőtőke-áramlás
Az idei első félévben két százalékkal nőttek világszerte a külföldi működőtőke-befektetések (FDI) a tavalyi első félévhez képest, és ezzel jelentősen lassult a globális működőtőke-áramlás - állapítja meg az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája, az UNCTAD kedden közzétett jelentése.
Tavaly 5 százalékkal, 1,24 ezer milliárd dollárra bővültek a működőtőke-befektetések világszerte. Ugyanakkor a lefelé mutató befektetési kockázatok növekedtek, és ezt már a mostani első félévi adatok is jelzik.
Az idei első félévben a külföldi közvetlen tőkebefektetések az Egyesült Államokban közel megfeleződtek az egy évvel korábbihoz képest: míg a tavalyi első hat hónapban 145,1 milliárd dollár működő tőke érkezett, az idei első félévben már csak 74,3 milliárd.
Európában ezzel szemben a nőttek a befektetések; a kontinens az első félévben 15,2 százalékos bővüléssel - 197,3 milliárd dollárról 227,3 milliárdra - járult hozzá a szerény mértékű globális növekedéshez. A FÁK-országokba a tavalyi első félévi 34,9 milliárd dollár helyett 41,1 milliárd dollár külföldi működő tőke áramlott az idei első hat hónapban.
Az UNCTAD szerint a jelenlegi világgazdasági helyzetben a befektetők jelentős bizonytalansági tényezőkkel szembesülnek. A tartós globális élénkülés főként a magánbefektetőktől függ, a kormányoknak a befektetésekhez elsősorban a keretfeltételeket kell biztosítaniuk.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.