Hetven forinntal lesz drágább egy doboz cigi
Átlépheti a lélektani határt a dízel ára, 50-70 forinttal drágulhat egy doboz cigaretta, eltűnhetnek a játékautomaták, de valószínűleg nem kell többet fizetni az alkoholokért - röviden így foglalhatók össze az Országgyűlés által nemrégiben elfogadott adóemelések mindenki számára érezhető következményei. Kérdés persze, hogy a kereskedők mennyit hajlandóak lenyelni a többletterhekből, de miután többségükben árrugalmatlan termékekről van szó, valószínűleg jórészt a fogyasztókra terhelik majd a magasabb adót.
Rendkívül gyorsan, alig több mint két hét alatt keresztülvitte a parlamenten a kabinet a jövedéki adók emelését érintő törvényjavaslatot, amire azért volt szükség, hogy a változtatások már az idei költségvetés egyenlegét is javíthassák. A november elsején életbe lépő új jogszabálytól a kormányzat 10 milliárd forintos többletbevételt vár két hónap alatt, s ennek megfelelően egyes termékek esetében kifejezetten radikális adóemelésekre került sor.
Mivel azonban a törvény az esetek nagy részben az egyéni vásárlók számára nehezen kezelhető mértékegységeket használ, a jogszabályból nehezen olvasható ki, hogy az egyes termékek konkrétan mennyivel is drágulhatnak novembertől. Ráadásul a fogyasztói árak emelkedésének mértékére igen nagy hatással lesz az is, hogy a kereskedők mennyit vállalnak át a megemelkedett adóból.
Ha szeretné tudni, miért és hogyan tűnnek el a játékautomaták, olvassa el az Adózónán!
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.