Papcsák Ferenc, a devizahitelezést vizsgáló bizottság elnöke azt állítja: bizonyítéka van arra, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége idején tudott a devizahitelezés kockázatairól. A bizottság holnap, kedden kezdi meg a munkáját.
Megalakult a devizahitelezésben kialakult helyzet jogi felelőseit kereső bizottság, keddenként, tíz órakor ülésezik majd a bizottság. Azt vizsgálják: ki a felelős a devizahitelezésben kialakult helyzet miatt. A bizottság elnöke, a fideszes Papcsák Ferenc szerint bizonyíték van arra, hogy Gyurcsány Ferenc tudott a kockázatokról, mert 2005 novemberében egy kormányzati portálon válaszolt egy ezzel kapcsolatos kérdésre, mégsem tett semmit. A bizottság szocialista tagjai szerint viszont egy levél semmit nem bizonyít – hangzott el az m1 Híradójában.
"Mind a költségvetés, mind az emberek szempontjából mondhatom azt, hogy ebben a levélben kiemelte, hogy magas költséggel jár, nagyon magas az árfolyamkockázata ennek a hitelezési formának és a kormánynak be kell avatkoznia ebben a kérdésben" – jelentette ki Papcsák Ferenc. Steiner Pál, a bizottság szocialista tagja szerint egy – még be sem mutatott – levél alapján nem lehet megállapítani, ki felelős az ügyben és ki nem.
"Itt a bankszektor működéséről van szó teljes egészében, egy hitelezési gyakorlatról, nemzetközi gazdasági helyzetről. Ez egy bonyolult, komplex kérdés. Nem hiszem, hogy egyszerű felelősség megállapítással ezt el lehetne rendezni" – nyilatkozta Steiner Pál szocialista képviselő.
A bizottság meghallgatja az adott időszak pénzügyminisztereit, Matolcsy György gazdasági minisztert, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének vezetőit és korábbi jegybankelnököket is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.