Gazdaság MTI 2011. szeptember. 30. 08:22

A válságkezelés fejleményeire várnak a nyugat-európai befektetők

Csökkenéssel kezdhetik a pénteki kereskedést a legfontosabb nyugat-európai értékpapírpiacok, miután a befektetők újabb fejleményekre várnak az euróövezeti válságkezelési folyamatban.

A Cantor Index elemzői szerint a londoni FTSE-100 0,51 százalékos, a frankfurti Xetra-DAX 0,27 százalékos, míg a párizsi CAC-40 0,43 százalékos eséssel nyithat.

Annak ellenére gyengülhetnek nyitáskor az európai parkettek, hogy csütörtökön a német parlament, a Bundestag jóváhagyta az euróövezeti mentőcsomagok motorjának számító Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) megerősítését célzó július 21-i európai tanácsi megállapodást. A kereskedők számára megnyugtató, hogy a kormányzó erők szavazatai is elegendőnek bizonyultak volna a törvény megszavazásához, így egyelőre biztosítva látják Angela Merkel többségét a német alsóházban.

"Alapvetően kétféle gondolkodásmód van a piacon: azok, akik minden apró lépést kedvezően ítélnek meg, illetve azok, akik ezeket a kis lépéseket kevésnek érzik" - vélekedett Gregori Volokhine, a Meeschaert Capital Markets New York-i elemzője.

Manoj Ladwa, az ETX Capital szakértője kiemelte: "összességében nem sok minden változott, így folytatódik a gumizás a piacokon".

A befektetői hangulatot több adat is befolyásolhatja pénteken: az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat augusztusi euróövezeti inflációs és munkanélküliségi adatokat közöl délelőtt, míg délután a Thomson Reuters és a Michigani Egyetem teszi közzé fogyasztói bizalmi felmérésének hóvégi eredményeit.

Csütörtökön vegyesen zártak az európai piacok: a FTSE-100 0,4 százalékkal 5196,84 pontra gyengült, a Xetra-DAX 1,1 százalékkal 5639,58 pontra erősödött, a párizsi CAC-40 ugyancsak 1,1 százalékkal 3027,65 pontra emelkedett.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.