Gazdaság MTI 2011. szeptember. 28. 13:28

A Molnak is fájhat a szíriai embargó

A Mol érdekeltségei közé tartozó horvát INA energiaipari csoport visszafogta szíriai olaj- és gáztermelését, mert az ország ellen a hónap eleje óta olajembargó van érvényben.

A Mol többségi tulajdonában álló INA szerdán ismertetett közleménye szerint a vállalat napi 1,5 ezer hordóval csökkentette szíriai szénhidrogén-termelését. Az INA azt nem közölte, hogy mekkora a termelése Szíriában, csak annyit jegyzett meg, hogy világszerte meglévő olajmezőin napi 76.223 hordó nyersolajat termel ki.

Az INA mellett más olajipari cégek is visszafogták már szíriai termelésüket. Gulfsands Petroleum PLC brit olajipari cég arról számolt be, hogy a szíriai hatóságok követelésére 40 százalékkal csökkentette olajtermelését, de visszafogta termelését egyebek között a Royal Dutch Shell és a francia Total is.

A Financial Times kedden arról írt, hogy az Európai Unió olajembargója miatt nincs vevő a szíriai nyersolajra, annak ellenére, hogy Damaszkusz nyomott áron kínálja. A lapjelentés szerint emiatt Szíria összes olajtárolója színültig telt, további nyersolajat egyszerűen már nincs hol tárolni.

MOL fúrótorony Szíriában
Fazekas István

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) adata szerint Szíria napi 370 ezer hordó kőolajat termelt az embargó előtti utolsó hónapban, augusztusban, a kivitel akkor napi 150 ezer hordó volt. Ennek 95 százaléka az Európai Unióba irányult, elsősorban Olaszországba és Németországba.

Szíria teljes bevételének közel harmada származott az olajexportból. Az Európai Unió szeptember elején léptette hatályba a szíriai  olaj és olajtermékek behozatalának a tilalmát, mert a damaszkuszi rezsim továbbra is brutálisan és véresen elnyomja a belső tiltakozásokat.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.