Az utolsó pillanatban lefújta a hivatal a "kényszertárcsázást" Somogy megyében - írta a Népszabadság.
Somogyban nyolc gazdálkodó kapott határozatot a GMO-s kukoricavetés megsemmisítéséről. Nem csak a szennyezett vetőmagból kikelt, de az attól 400 méteres védőtávolságon belül lévő hasonló növényi kultúrát is be kell tárcsázni, mert a virágzással tovább fertőződhet a szomszédos kukoricatábla - közölte a megyei kormányhivatal Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatala még szerdán. Ismert, a hivatal július 4-i vizsgálatának eredménye GMO szennyeződést talált egy kukoricahibrid-fajta vetőmagtételében. A szennyezett vetőmagot a gazdák 2500 hektár nettó területen már elvetették.
Somogyban nyolc gazdálkodót érint a vetőmagból kikelt növények megsemmisítése. A megsemmisítések koordinátorai a vetőmag-felügyelet, illetve a falugazdászok lesznek, a növényvédelmi felügyelők esetleges bevonásával - olvasható a közleményben, melyben arról is tájékoztatnak, hogy Somogy megyében vetőmag-felügyeleti osztály nincs, a regionális szintű felügyelet központja Baranya megye.
A Somogyi Hírlap információja szerint több száz hektárt érintenek a megsemmisítési határozatok. A lap úgy tudja, hogy egy magántulajdonban lévő 24 hektáros területet már betárcsáztak, a többit - a határozat szerint - július 21-ig kell megsemmisíteni. A megjelölt időpontban azonban nem kezdődött el a "kényszertárcsázás", a megyei kormányhivatal szóvivője egyhetes csúszásról beszélt. Ennek okairól azonban nem kívánt nyilatkozni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.