2011. június. 30. 05:38 MTI/Világgazdaság Utolsó frissítés: 2011. június. 30. 05:17 Gazdaság

Újra stagnál a magyar gazdaság

A Világgazdaság mutatószáma, a gyorsulási irányadó (gyia) stagnált az előző hónaphoz viszonyítva, miután az elmúlt hónapokban 0,2 százalék körüli havi növekedést mutatott.

Miután már tavasszal is a lassulás jelei mutatkoztak a magyar gazdaságban, júniusra teljesen megállt a bővülés, a Világgazdaság mutatószáma, a gyorsulási irányadó (gyia) stagnált az előző hónaphoz viszonyítva, miután az elmúlt hónapokban 0,2 százalék körüli havi növekedést mutatott.

A lap csütörtöki számában azt írja, hogy a bővülés leállása nem teljesen váratlan, a konjunktúrafelmérések is arra utaltak, hogy a teljesítmény romlik. A mostani havi adat majdnem kétéves mélypontnak felel meg, utoljára 2009 augusztusában volt negatív a változás. A gyia összetevői közül mindössze egyetlen indikátor mutatott javulást havi alapon, a többi kilenc a csökkenés irányába mutatott. Csak az ipar belföldi értékesítése tudott érdemben javulni az előző hónaphoz képest, ugyanakkor az ipari termelés már szűkült.

A pénzügyi mutatók közül a legnegatívabb hatást a reálkamat emelkedése fejtette ki, amelyet a kedvezőbbé váló infláció okozott. Ez azonban egyszeri változás is lehetett, a jegybanki ráta huzamosabb ideig maradhat a mostani szinten, miközben a drágulás terén csak mérsékelt javulás valószínű. A pénzmennyiség is zsugorodott a gazdaságban, emellett a hosszú lejáratú állampapírok kamatfelára is megnőtt, mindkettő kedvezőtlen hatással van a mutatóra - írja a Világgazdaság.

 

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.