Stark: a magánbefektetői részvétel újabb összeomlással járhat
A magánbefektetők önkéntes részvétele az új görög mentőcsomagban akár a válság újabb drámai szakaszát eredményezheti, aminek rendkívül negatív hatása lehet Görögországra és más államokra - mondta az Európai Központi Bank igazgatótanácsának tagja Jürgen Stark a német napilap Frankfurter Allgemeine Zeitungnak adott interjúban.
A FAZ szombati számában megjelenő interjúban Stark úgy fogalmazott: az új mentőprogram Görögország számára "az utolsó lehetőség" és nem szabad, hogy "feneketlen kúttá" váljon. A jegybanki szakember figyelmeztetett: amennyiben a magánbefektetők akár önként is részt vesznek a mentőcsomagban, azt a hitelminősítők úgynevezett hiteleseménynek tekinthetik, ami a görög adósi besorolást további rontását vonná maga után. "Ez drámai hatással lenne a görög bankrendszerre, a gazdaságra, és más államokra is természetesen" - fogalmazott Stark.
Az EKB igazgatótanácsának tagja szerint ilyen esetben a bankok tőkemutatói romlanának és több pénzintézet is fizetésképtelenné válna, mivel állampapír-portfoliójuk egy részének leírására kényszerülnének. Stark megismételte az EKB álláspontját, amely szerint a központi bank hitelesemény esetében már nem fogadná el a görög állampapírokat fedezetként. "Görögország képes adósságának időben történő teljesítésére, és végre kell hajtania a szükséges reformokat" - tette hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.