A vártnál kisebb mértékben csökkent a japán GDP
A vártnál kisebb mértékben csökkent Japán hazai összterméke (GDP) az idei első negyedévben a csütörtökön megjelent, felülvizsgált adatok szerint. A japán kormány közleménye szerint a GDP 3,5 százalékkal maradt el a január-márciusi időszakban az egy évvel korábbitól. A májusban kiadott előzetes számítások még 3,7 százalékos csökkenést mutattak. A különbség abból fakad, hogy a cégek készletei a korábbi becsléshez képest kevésbé csökkentek – áll a közleményben.
Ugyanakkor a felülvizsgált, kedvezőbb adat elmarad az elemzői várakozásoktól, amelyek 3 százalékos csökkenést valószínűsítettek. A 3,5 százalékos csökkenés egyben a legnagyobb mértékű visszaesés az utóbbi két évben. Ráadásul a japán GDP így már sorban a második negyedéve csökkent, ami azt jelenti, hogy a gazdaság recesszióba jutott, egy évtizeden belül már harmadszor.
A negyedéves szintű – a tavalyi utolsó három hónaphoz viszonyított – csökkenés 0,9 százalék volt, ami megegyezik a három hete közölt előzetes becsléssel. A márciusi hármas katasztrófában megroppant a japán gazdaság. A kormány szerint a termelőkapacitások jelenleg is csak 60 százalékos kihasználtsággal működnek, nyáron azonban 90 százalékra nő a kihasználtság, az év második felében pedig megindul a növekedés.
A világ második legnagyobb gazdaságának címéért Kínával versengő Japán GDP-je 2010-ben még 4 százalékkal nőtt éves összevetésben, ami a legnagyobb növekedési ütem volt a fejlett ipari országok körében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.