Jelentős mértékkel, éves összehasonlításban 34,3 százalékkal esett a japán folyó fizetési mérleg többlete márciusban, miután a március 11-i pusztító földrengés és az azt követő szökőár hatására csökkent a szigetország kivitele és nőtt a behozatal - közölte a japán pénzügyminisztérium csütörtökön.
Tonoucsi Sudzsi, a Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities elemzője szerint a kivitel továbbra is gyenge és a japán gazdaság külföldről pótolja azokat a termékeket, amelyeket nem tud belföldön előállítani. Egyes üzemek ugyan növelték termelésüket, tehát a kilábalás irányába halad a gazdaság, de az áramellátás területén további kockázatok merülhetnek fel - mondta Tonoucsi. A bizonytalanság csökkentése érdekében kívánatos volna, ha a jegybank további lépéseket tenne - értékelt az elemző.
A japán jegybank államkötvények és vállalati eszközök vásárlásával igyekszik felgyorsítani a gazdasági növekedést. A gyorssegély keretében a piacra pumpált pénz összegét áprilisban 10 ezer milliárd jenre növelte a jegybank. Ezen felül, évi 21,6 ezer milliárd jen értékben vásárol fel hosszú lejáratú államkötvényeket. A jegybank korábban nem zárkózott el a kötvényvásárlási program kiterjesztésétől, amennyiben a természeti csapások által sújtott üzemek lassabban térnek vissza a megszokott ügymenethez.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.