Gazdaság 2011. június. 09. 07:47

IMF-utódlás: Christine Lagarde Pekingben lobbizott önmagáért

Nagyfokú elégedettségének adott hangot csütörtökön pekingi megbeszéléseivel kapcsolatban Christine Lagarde francia pénzügyminiszter, aki indul a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatói székéért.

Lagarde a pályázatát bemutató világkörüli út keretében járt a kínai fővárosban, ahol szerdán megbeszélést folytatott Vang Csi-san (Wang Qishan) miniszterelnök-helyettessel, Jang Csie-cse (Yang Jiechi) külügyminiszterrel, Hszie Hszü-zsen (Xie Xuren) pénzügyminiszterrel és Csou Hsziao-csuan (Zhou Xiaochuan) jegybankelnökkel.

Christine Lagarde. Elégedetten távozott Kínából
AP

Lagarde az AFP francia hírügynökségnek adott interjúban úgy vélte, "nagyon igazságos lenne", ha az IMF vezetőségében "a legmagasabb szinten" Kína képviselői is helyet kapnának. Lagarde beszélt arról is, hogy kedvező változásnak látja a nagyon alulértékelt kínai nemzeti fizetőeszköz, a jüan felértékelését, amelyet szerinte folytatni kell. Jang Csie-cse kínai külügyminiszter szerdán úgy nyilatkozott, hogy az IMF vezérigazgatói székéért folyó versengés még nyitott, és nagyon sok jó jelölt akad a tisztségre. Az IMF előző vezérigazgatója, a francia Dominique Strauss-Kahn május 19-én lemondott, mert szexuális bűncselekményekkel gyanúsították meg.

Az IMF következő vezetőjét június 30-án fogja megválasztani a 24 tagú igazgatóság. Az érvényes szavazati eljárás szerint az európai országok és az Egyesült Államok nagyobb súllyal érvényesíthetik az akaratukat. A BRICS-országok, vagyis Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika május végén nyilatkozatban támogatták az "elavulttá vált íratlan szabályok elhagyását", miszerint az IMF vezetőjének európainak "kell" lennie.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.