VG: a lengyel Lotost is vinné a Mol
A Mol Nyrt. megerősítette, hogy részt vesz a lengyelországi Lotos olajtársaság privatizációjában, és szlovákiai kiskereskedelmi egységek iránt is érdeklődik – számolt be a Portfólió.hu az elemzői találkozóról.
A Mol javuló eladósodottsági mutatóira és készpénztermelő képességének érdemi javulására alapozza, hogy kedvezőbb pozícióba került az új beruházásokhoz, felvásárlásokhoz - olvasható a Világgazdaság online kiadásában.
A lengyel kincstárügyi minisztérium tavaly október végén írt ki pályázatot a többségi részesedés eladására, és a lehetséges befektetők kérésére már kétszer elhalasztotta a kötelező ajánlattétel végső időpontját. A lengyel államnak 53,19 százalékos tulajdonrésze van a vállalatban, amelyet stratégiai befektetőnek szánnak, de márciusi hírek szerint külföldi állami vagyonalapok is érdeklődnek az üzletrész megvásárlása iránt. Az állami részesedés piaci értéke kétmilliárd zloty (729 millió dollár) körül mozog.
A Mol érdeklődése azonban még régebbi. Már 2007-ben lehetett olyan – azóta persze felülírt – tervekről hallani, hogy üzemanyagokra szakosodó közép-európai olajkonszernt hozna létre a majdani formáció legnagyobb szereplője, a lengyel PKN Orlen, a társulásba pedig bevonná a Nafta Polskát, a három kisebb dél-lengyelországi finomító öszszevonásával akkoriban alakult Lotost, az osztrák OMV-t és a magyar Molt is. Piotr Czyzewski kincstárügyi miniszter akkori tájékoztatása szerint a Mol vezetői jelezték, érdekli őket egy ilyen regionális vállalat.
A Lotos zsíros falat: tavaly e cég ellenőrizte a lengyel üzemanyag-kiskereskedelem 30 százalékát, és lépéseket tett a litvániai Geonafta termelő vállalat megvételére. A cég által üzemeltetett gdanski olajfinomító teljesítette éves, több mint nyolcmillió tonnás feldolgozási tervét, jórészt újonnan üzembe helyezett létesítményeinek köszönhetően.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.