2011. május. 19. 12:11 MTI Utolsó frissítés: 2011. május. 19. 12:06 Gazdaság

Az MNB egyelőre nem adja el a GIRO-ban lévő részesedését

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) úgy döntött, hogy a GIRO értékesítésének lehetőségét később vizsgálja meg újra, miután eredménytelen lett a jegybank GIRO-részesedésének eladására kiírt második pályázat is – közölte az MNB honlapján csütörtökön.

A beérkezett egyetlen pályázat ajánlati ára kisebb volt, mint a jegybank által elvárt összeg, ezért az MNB eredménytelennek nyilvánította pályázatot. A Magyar Nemzeti Bank úgy döntött, hogy GIRO-részesedésének értékesítését akkor veszi újra napirendre, ha megítélése szerint az esetleges befektetői érdeklődést meghatározó piaci folyamatokban javulás következett be.

Az MNB március 16-án másodszorra hirdette meg eladásra a fizetési műveletek elszámolását végző GIRO-ban meglévő 7,3 százalékos tulajdonrészét. A vételi ajánlatokat április 13-ig lehetett beadni.

A jegybank tavaly november közepén egyszer már meghirdette GIRO-részesedését december 14-i beadási határidővel. A novemberi pályázatot az MNB január elején eredménytelennek nyilvánította, miután az egyetlen beérkezett vételi ajánlat árát szintén túl alacsonynak találta. A jegybank a sikertelen pályázat után döntött úgy, hogy új pályázatot ír ki, azzal a különbséggel, hogy részesedését négy részvénycsomagra bontva kínálja megvételre.

A részesedés értékesítését a jegybank azzal indokolta, hogy hosszú távon csak olyan cégekben kíván tulajdonos lenni, amelyekben a tulajdonlás a jegybank alapvető feladatainak ellátásával összefügg vagy ahhoz nélkülözhetetlen. A fizetési műveletek elszámolására, teljesítésére pedig úgy is tud hatni a jegybank, ha nincs tulajdonrésze a GIRO-ban.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.