2011. május. 17. 16:47 MTI Utolsó frissítés: 2011. május. 18. 11:16 Gazdaság

Jobbik: hiába a kétharmad, ha nincs, aki megvédi a kormányt

A Jobbik politikusa azt mondta, hogy a kormány hatszázezer ember nyugdíját akarja elvenni. A rokkantnyugdíjasok magas számát annak is tulajdonította, hogy a magyarországi egészségügyi mutatók Európai összevetésben sereghajtók.

A Jobbik vezérszónokai szerint nem harmincezer egykori rendvédelmi dolgozót, hanem összesen hatszázezer nyugdíjast érintenek a kormány nyugdíjügyi tervei. A képviselők a javaslat keddi parlamenti vitájában bírálták a kormány intézkedéseit.

A Jobbik két vezérszónoka közül elsőként szólásra emelkedő Sneider Tamás azt mondta, hogy bizonyos szigorításokat lehetne támogatni az előterjesztést, ha a rokkantnyugdíjasok el tudnának helyezkedni. Nyilvánvalónak nevezte, hogy a munkaadók viszont elsősorban az egészséges embereket alkalmazzák. A kormányprogramból idézve azt mondta: abban a kabinet elismerte, hogy a nyugdíjas társadalom szerzett jogokkal rendelkezik. Véleménye szerint most viszont az derült ki, hogy ez a program semmit nem ért.

A konkrét javaslatot elemezve megjegyezte, hogy a tervezett 30 ezer rendvédelmi dolgozót és 380 ezer rokkantnyugdíjat érint. Utóbbiak közül 310 ezren már most is 55 évesnél idősebbek. Feltette a kérdést, hogy az özvegyi nyugdíjban részesülőktől irigylik-e az átlagosan 33 ezer forintos juttatást.

A képviselő a kialakult helyzet okait keresve, a múltba visszatekintve azt mondta, hogy húsz év alatt Magyarországon mindent privatizáltak és erre a szocialista kormányzás utolsó nyolc év "rátett", mert akkor "mindent széthordtak". Hozzátette, hogy most az egykulcsos adó bevezetése miatt is jönnek a "folyamatos megszorítások". Véleménye szerint a társadalom ezeket a lépéseket nem fogja tétlenül tűrni. "Higgyék el, hiába van Önöknek kétharmados többségük, hogyha egyszerűen nem lesz rendőrségük, honvédségük, akik megvédjék magukat" - mondta Sneider Tamás.

A politikus a Széll Kálmán-tervben leírtakat értelmezve azt mondta, hogy a kormány hatszázezer ember nyugdíját akarja elvenni. A rokkantnyugdíjasok magas számát annak is betudta, hogy a magyarországi egészségügyi mutatók Európai összevetésben sereghajtók. Saját elképzeléseiket ismertetve azt mondta, hogy a Jobbik egy egyéni számlákon meghatározott nyugdíjrendszerre szeretne áttérni. A párt másik vezérszónoka, Bertha Szilvia szintén leszögezte, hogy a törvényjavaslat a kabinet kijelentéseivel ellentétben nem harmincezer, hanem hatszázezer emberre fog vonatkozni.

Feltette a kérdést, hogy mi lesz azzal a harmincezer - reaktiválni tervezett - rendvédelmissel, ha kiderül róluk, hogy fizikailag nem alkalmasak a feladatuk ellátására. Hozzátette, hogy ezeket az embereket fel is kell szerelni és a költségvetésből kell fizetni a bérüket. Hangsúlyozta, hogy az érintettek egyébként azzal a tudattal mentek nyugdíjba, hogy erre az ellátásra építhetik a jövőjüket. Felháborítónak nevezte, hogy ezt a jogot visszamenőleg akarják megvonni.

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Balla István - Nemes Nikolett 2025. január. 12. 19:30

„Nem szólhat minden videó az orális nyalókendőről” – interjú a Nődokikkal, a TikTok orvos sztárjaival

Elsősorban orvosnak tartják magukat, de szabadidejükben tulajdonképpen megújították a tudományos ismeretterjesztést, amikor pár perces TikTok-videókban magyaráznak el bonyolult nőgyógyászati témákat. A „Nődokikat”, azaz Baradács Istvánt, Czébely-Lénárt Andrást és Csirzó Ádámot kérdeztük a videókról, a tabukról és az orális nyalókendőről.