2011. május. 16. 07:05 ecoline.hu Utolsó frissítés: 2011. május. 16. 07:04 Gazdaság

Kiteríti lapjait az OTP és a Mol - Mi várható a héten?

Összeül a Monetáris Tanács; a Mol és az OTP az első negyedéves eredményekről, a KSH a bérek márciusi alakulásáról számol be. A nemzetközi kínálatból a ZWE németországi hangulatjelentését, a japán GDP-adatot és az amerikai lakáspiaci mutatókat emelhetjük ki.

A hét hazai vonatkozású adatai, illetve eseményei közül az OTP és a Mol – csütörtökre virradó éjszaka esedékes – gyorsjelentése mellett a Monetáris Tanács hétfői kamattartó ülése és a bérek márciusi alakulásáról szóló szerdai KSH-jelentés emelhető ki.

A Monetáris Tanács kamatmeghatározó ülésének végén az elemzők egyhangú várakozása szerint a 6 százalékos ráta tartásáról szól majd a bejelentés. A mozgásteret döntően az – áprilisban 4,7 százalékra, négyhónapos csúcsra – emelkedő infláció szűkíti.

Az inflációs nyomásért egyértelműen a külső sokkhatások sora, nem pedig – mondjuk – a bérek fékezhetetlen emelkedése tehető felelőssé. Februárban a (nemzetgazdasági) bruttó átlagbér 202 654 forint volt, 4,8 százalékkal több, mint egy évvel korábban. (Az elemzők az év második hónapjára 1 százalékponttal gyorsabb éves ütemet valószínűsítettek.) A márciusi adatot szerdán teszi közzé a KSH: a Citi üveggömbje szerint ebben 1,8 százalékos, az UniCredit szakemberei szerint 0,5 százalékos éves szintű csökkenést mutat majd a sarokszám. (2010 márciusában a havi bruttó átlagkereset 220 234 forint volt.)

A heti makrokínálatból az építőipari termelés márciusi alakulásáról szóló jelentés emelhető még ki: a válság által talán leginkább sújtott ágazatban februárban az előző hónaphoz képest 1,7 százalékkal nőtt ugyan a volumen, de év/év alapon ez is csak egy π-nyi mínuszra volt elég…

Nyugat-Európa: a hangulat és ami elronthatja

Valószínű, hogy az öreg kontinens boldogabb felén nem a „menetrendszerű” makroadatok keltik majd a legnagyobb izgalmakat, bár az eurózóna perifériájáról érkező „vészjósló” hírek is lassan menetrendszerűen érkeznek…

Az Eurostat hétfőn teszi a részletes áprilisi inflációs adatsort. Az előzetes becslés szerint az eurózónában 2008 októbere óta nem látott mértékben, 2,8 százalékkal nőttek a fogyasztói árak év/év alapon; a piac szerint ez marad a végleges sarokszám is. A kosár mintegy 70 százalékát adó maginfláció a márciusi 1,3 százalékról 1,4 százalékra emelkedett az elemzők szerint.

A legnagyobb európai gazdaságból kedden egy májusi hangulatjelentés érkezik. A ZEW várakozásokat számszerűsítő mutatója áprilisban 7,6 pontra zuhant (a márciusi 14,1 pontról), és ez elemzők szerint májusban tovább (5 pontra) esik. A német gazdaság meghatározó szereplőit az európai adósságválság és az észak-afrikai, közel-keleti feszültségek mellett mindenekelőtt az aggasztja, hogy a világ – úgy tűnik – nem tud lépest tartani Európa motorjával, amely az első negyedévben soha nem látott mértékű GDP-növekedést produkált.

Régió: szlovák infláció, lengyel ipar, orosz GDP

A hét elején és végén egy-egy régiós áprilisi inflációs adatra figyelhet a piac. A pozsonyi statisztikai hivatal hétfőn teszi közzé az adatsort: az elemzők a márciusival egyező mértékű, 3,8 százalékos „pénzromlást” valószínűsítenek. A lengyel pénzügyminisztérium maginflációs indexét péntekre – és a márciusi  2,0 százalék után 2,1 százalékra – várjuk.

A régió legnagyobb gazdaságából a hét utolsó munkanapján áprilisi iparitermelés-adatsor is érkezik. Az éves bővülés üteme a konszenzus szerint a márciusi 8,0 százalékról 76 százalékra lassult az év negyedik hónapjában.

Megemlítjük még a hét eleji orosz GDP-adatot: az orosz gazdaság éves bővülésének üteme a 2010 negyedik negyedévi 4,5 százalékról az üveggömbök szerint 4,2 százalékra lassult január-márciusban.

USA: lakáspiac, ipar

Az amerikai lakáspiacról több áprilisi adat is napvilágot lát a héten. A megkezdett lakásépítések és a kiadott építési engedélyek száma immár több mint  két éve nem tud elmozdulni a gödör aljáról. Márciusban az évesített ütem 549 ezer, illetve 585 ezer volt – a washingtoni kereskedelmi minisztérium keddi jelentésében az elemzői konszenzus szerint 569 ezer, illetve 590 ezer szerepel majd. Növekedést a szakemberek a társasházak kategóriájában várnak, az egylakásos családi házak mutatója a várakozások szerint stagnálni fog.

A hét másik lakáspiaci jelentése a használt lakás eladások számának évesített üteméről érkezik csütörtökön; ezt a piac a márciusi 5,1 millió után 5,2 millióra várja. A várakozást alátámasztja, hogy a függőben lévő lakáseladások száma márciusban 5 százalékkal emelkedett hó/hó alapon.

Kedden az ipari termelés áprilisi mutatóit ismerjük meg. A havi ütem, amely márciusban 0,8 százalék volt, az elemzői üveggömbök szerint 0,4 százalékra lassult, aminek oka részben a járműipar: azokban a gyárakban, amelyekben a Japánból érkező alkatrészek nélkülözhetetlenek, a szigetországi katasztrófa-sorozat miatt jelentős mértékben visszaesett a kapacitáskihasználtság.

A héten megismerjük az első két feldolgozóipari Fed-indexet. A New York Fed hétfőn teszi közzé „a birodalmi állam” feldolgozóiparának bővülési ütemét számszerűsítő mutató májusi értékét: az Empire State Index az áprilisi 21,7-es éves csúcsról 20-ra csökken a konszenzus szerint. Csütörtökön a Philadelphia Fed folytatja a sort: itt emelkedést vár a piac, az áprilisi 18,5 után 20,5-et.

Japán: 20 nap, amely megrendítette a negyedévet

Csütörtökön teszik közzé Tokióban az első negyedéves GDP-re vonatkozó első becslést: az elemzők szerint a katasztrófák annak ellenére mínuszba delegálták a sarokszámokat, hogy az év első két hónapjának makroadatai még erőteljes növekedésre utaltak. A világ harmadik legnagyobb gazdasága 2010 negyedik negyedévében is zsugorodott – negyedéves szinten 0,4 százalékkal, éves összevetésben 1,3 százalékkal –, és a trend 2011 január-márciusában sem fordult meg, sőt: a konszenzus mínusz 0,5, illetve mínusz 2,0 százalék. (Az ipari termelés márciusi alakulására vonatkozó első becslést már ismerjük: hó/hó alapon 15,3 százalékos, éves szinten 12,9 százalékos volt a visszaesés.)

A gyorsakról, röviden

Számunkra a legfontosabb nap csütörtök lesz: a rossz alvók éjféltől reggelig emészthetik az OTP és a Mol első negyedéves eredményeit, és – a bátrabbak – megbízást adhatnak brókerüknek. Emlékeztetőül: 2010 első negyedévét a nemzeti olajtársaság 24,3 milliárd, elsőszámú bankunk pedig 42,4 milliárd forintos adózott eredménnyel zárta.

Néhány nagy név a nemzetközi kínálatból:
- hétfő: Bouygues;
- kedd: Dell, Home Depot, Vienna Insurance Group, Vodafone, Wal-Mart;
- szerda: Hewlett-Packard;
- csütörtök: Air France-KLM, SABMiller.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.