2011. március. 30. 11:10 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 30. 11:08 Gazdaság

PwC: fellendülés jöhet az energetikai cégek életében

A 2009-ben elért mélypont után az idei évre fellendülést jósol az energetikai cégek életében a PwC Energetikai üzletkötések (Power Deals) című áttekintése, amely felöleli az energiaipari cégek valamennyi nemzetközi és belföldi üzletkötési tevékenységét. Egy friss összefoglaló szerint Magyarországon 2011-ben a kormányzat részéről várhatóak bizonyos energiapolitikai döntések, amelyek hatással lehetnek a piac élénkülésére.

A PwC adatai szerint tavaly világszerte az áram- és földgázágazatban (a megújuló energiaforrások kivételével) kötött üzletek összértéke az egy évvel korábbihoz képest 19 százalékkal, 98 milliárd dollárról 116 milliárd dollárra nőtt, bár még így sem érte el a 2005-2008 közötti szintet. 

Az energetikai vállalatok  nemzetközi piacán  számos pozitív tendencia érzékelhető, mind a hálózatüzemeltetők, mind a független áramtermelők igyekeznek fejlődő piacokon nagyobb jelenlétet elérni, fokozott érdeklődést mutatnak az infrastrukturális eszközök iránt, és Kína is egyre nagyobb aktivitást mutat. 

A terjeszkedés fontos részét képezi több európai vállalat terveinek is. Az IP és a GDF Suez  jelezték, hogy fúziójuk eredményeként a kezdeti időszakban egyesített portfoliójukat ésszerűsítik, ezt pedig a kulcsfontosságú növekedési potenciált mutató piacokat megcélzó bővítés követi majd. Bővítési terveket fontolgat az E.ON is.

Russel Lambert, a PwC üzlettársa és a magyarországi energia iparági csoportjának vezetője elmondta: az Ázsia és Csendes-óceániai régióban az üzletkötési tevékenység előterébe immár a térségen kívüli célpontokba történő nagyobb befektetések kerültek. Az amerikai szabályozó hatóságok reakciója a 2010-ben bejelentett üzletkötésekre arra utal, hogy az USA-ban is bővültek a szabályozott közmű üzletkötések lehetőségei.

Magyarországon 2008 óta korlátozott számú tranzakció zajlott az energetikai piacon, amelyet jelenleg elsősorban a szabályozási háttér instabilitása határoz meg a PwC szerint. 

Radványi László, a PwC magyarországi energia iparági csoportjának vezetőmenedzsere szerint a magyar piacon az élénküléshez elengedhetetlen egy, a befektetői környezet kiszámíthatóságát biztosító intézmény-, és szabályozási rendszer kialakítása. Ezen feltételek hiánya nélkülözhetetlen energetikai beruházások elmaradásához vezethet - tette hozzá. 

A közleményben emlékeztetnek, hogy 2011 júniusában a kormány illetve az Országgyűlés elé kerül a "Nemzeti Energiastratégia 2030-ig, kitekintéssel 2050-re" című dokumentum, amelynek a kormányzat szerepvállalásra illetve intézményrendszerre vonatkozóan fogalmazza meg az ezzel kapcsolatos célokat.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?