2011. március. 09. 08:50 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 09. 08:54 Gazdaság

Franciaország támogatja a magyar EU-elnökség céljait

A G8-as és a G20-as országcsoport soros elnökeként Franciaország az EU soros elnökségét betöltő Magyarországgal is együttműködik a francia célok megvalósításában, így például a nyersanyagárak ingadozása elleni küzdelemben.

A francia Mezőgazdasági, Élelmezési, Halászati, Vidékfejlesztési és Területfejlesztési Minisztérium munkatársa Párizsban egy magyar újságíróknak tartott háttérbeszélgetésen hangsúlyozta: a magyar elnökség előkészíti az ezzel kapcsolatos tanácsi következtetéseket, és ezt még márciusban megvitatják az agrárminiszterek.

Februárban Martonyi János külügyminiszter is azt mondta az Európai Parlamentben, hogy az EU készen áll arra, hogy a G20-ak francia elnökségével "vállvetve" törekedjen konkrét eredmények elérésére.

A francia minisztérium illetékese kifejtette: a francia elnökség közös megoldásokat szeretne találni a – többek között az energetikai és mezőgazdasági – nyersanyagárak szélsőséges volatilitásának csökkentésére, mert az hátráltatja a globális növekedést és fenyegeti az élelmiszerbiztonságot. A mezőgazdasági miniszterek ezért júniusban üléseznek, hogy konkrét megoldásokat javasoljanak az élelmiszerbiztonság megerősítésére és a mezőgazdasági kínálat fejlesztésére - fűzte hozzá.

Elmondta azt is, hogy az élelmiszerárak nagymértékű ingadozása nemcsak a kistermelők, hanem a fogyasztók számára is elfogadhatatlan, a szegényebb országokban pedig tragikus következményekkel járhat. A Világbank adataira hivatkozva szólt arról is, hogy az utóbbi fél évben 44 millió ember került a legszegényebbek közé, és hogy 2000 és 2008 között megduplázódott a szegény országok által importált élelmiszer-alapanyagok ára.

A G20-as soros francia elnökség "európai elnökségként" kíván tevékenykedni, vagyis a magyar soros elnökség mellett együttműködnek az Európai Bizottsággal is. Ezenkívül várják a kérdéssel foglalkozó nemzetközi szervezetek - így például az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezési Szervezete (FAO), a Világkereskedelmi Szervezet (WTO), vagy az OECD - javaslatait is, de természetesen a G20 csoport többi tagja, és a civil szervezetek véleményét is kikérik.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.