Lemondásra szólítja fel Járait az MSZP
Az MSZP szerint Járai Zsigmond kinevezésével lelepleződött, hogy miközben a kormány a Költségvetési Tanács hatáskörének növeléséről beszél, a testületben a kabinet elképzeléseit kívánják érvényesíteni.
Az MSZP szerint Járai Zsigmond kinevezése hitelteleníti a Költségvetési Tanácsot, amelynek függetlensége "egyébként is kérdéses". Józsa István szocialista országgyűlési képviselő hétfőn sajtótájékoztatón arra szólította fel Járai Zsigmondot, hogy mondjon le a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyelőbizottságának éléről, mondván a két tisztség súlyosan összeférhetetlen. Járai Zsigmondot - akit az Országgyűlés novemberben választott meg a jegybank felügyelőbizottságának elnökévé - pénteken nevezte ki a Költségvetési Tanács (KT) tagjává Schmitt Pál köztársasági elnök.
Józsa István szerint Járai Zsigmond kinevezésével lelepleződött, hogy miközben a kormány a Költségvetési Tanács hatáskörének növeléséről beszél, a testületben a kabinet elképzeléseit kívánják érvényesíteni. (A parlament tavaly decemberben döntött arról, hogy megszűnik a KT titkársága, és új háromtagú testület jön létre, amely a Magyar Nemzeti Bank elnökéből, az Állami Számvevőszék elnökéből és egy a köztársasági elnök által kinevezett közgazdászból áll.)
A szocialista politikus beszélt a jegybanktörvény hétfőre tervezett módosításáról is, amelynek értelmében a jövőben a monetáris tanács tagjait - az MNB elnöke és alelnökei kivételével - a parlament gazdasági és informatikai bizottságának javaslatára az Országgyűlés választhatná meg. Józsa István ezt úgy értékelte: a javaslat sérti a nemzeti bank függetlenségét, mivel a monetáris tanács tagjait a kormánytöbbség így egyedül jelölheti.
Emlékeztetett arra, hogy eddig a monetáris tanács négy tagja közül kettőt a miniszterelnök, kettőt a jegybankelnök jelölhetett, egymás jelöltjeivel kapcsolatban pedig kölcsönösen véleményezési joggal rendelkeztek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.