2011. január. 21. 13:59 MTI Utolsó frissítés: 2011. január. 21. 13:57 Gazdaság

Finnország ellenzi euróövezeti kötvények kibocsátását

A finn miniszterelnök ellenzi közös euróövezeti kötvények kibocsátását, mivel az arra kényszerítené az erősebb euróövezeti államokat, hogy a tékozló államokkal együtt cipeljék azok terheit - mondta Mari Kiviniemi finn miniszterelnök pénteken, a Sky News brit tv-csatornának adott interjúban.

"Ez nagyon rossz ötlet. Erősen ellenezzük a közös euróövezeti kötvények kibocsátását" - jelentette ki. Az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszközről (EFSF) szólva elmondta: Finnország nem támogatja méretének növelését, de kész tárgyalni arról, milyen eszközökkel lehetne az általa ténylegesen kölcsönözhető összeget megemelni. Az EFSF egy uniós pénzügyi alap, amelynek célja a monetáris unió stabilitásának megőrzése átmeneti pénzügyi hitel nyújtásával a bajba jutott országok számára. Az euróövezet tagállamai az EFSF-kibocsátásokra 440 milliárd euróig arányosan kezességet vállalnak. Finnország az EU GDP-jének csupán 2 százalékát adja ugyan, de vétójoggal rendelkezik az EU döntéseit illetően. 

Korábban több magas rangú európai tisztségviselő - köztük Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök és Giulio Tremonti olasz pénzügyminiszter - megszellőztette egy esetleges közös euróövezeti kötvény kibocsátásának lehetőségét, amellyel enyhíteni lehetne a bajba jutott eurózónabeli országok adósság-újrafinanszírozási nehézségeit. Németország és néhány másik eurózónabeli állam határozottan ellenzi a kötvénykibocsátás lehetőségét, mivel az szerintük csökkentené a felelőtlen országok hajlandóságát közpénzügyeik rendezésére, továbbá egy közös kamatláb megemelné a szilárd helyzetben lévő államok kamatköltségeit.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?