2011. január. 05. 08:33 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. január. 05. 11:40 Gazdaság

Ilyen már régen volt: hozzánk jöhetnek a szlovákok tankolni

Az adóemelések miatt történelmi csúcsra emelkedtek a szlovákiai üzemanyagárak is, így az ottani autósok – legalábbis a határmenti régiókban – a lengyel, sőt, a magyar kutak felé kacsintgathatnak – írja a Napi Gazdaság mai száma.

A Radicová-kormány adóemelései miatt 2011 januárjától történelmi csúcsra emelkedtek a szlovákiai üzemanyagárak. „A benzin literje a hazai üzemanyagtöltő állomásokon átlagosan 6,5, a gázolajé 6 centtel drágult december végéhez képest” – jelezte a natankuj.sk hírportál (ez a holtankoljak.hu szlovák megfelelője).

Az áremelésekhez a 19 százalékos áfakulcs 1 százalékpontos növelésén kívül a bioüzemanyagok adókedvezményeinek a felszámolása és az ágazatot sújtó egyéb illetékek bevezetése is hozzájárult.

Ennek hatására a 95-ös oktánszámú benzin literje átlagosan 1,33 euróra, a gázolajé pedig 1,21 euróra ugrott.

A Markíza szlovák kereskedelmi televízió hétfő esti híradásában megszólaltatott autótulajdonosok szerint akik megtehetik, azok Lengyelországba mennek át tankolni, ahol a benzin literje átlagosan 15 centtel olcsóbb, sőt, olyan is akadt, aki Magyarországot említette. Ennek van is valóságalapja, hiszen hiába van szintén csúcson a magyar üzemanyagár, a szlovák árszint immár az itteni átlagot is felülmúlja.

Igaz, a lengyel példában említett, nagyjából 40 forintnak megfelelő 15 eurócentnél jóval kisebb a differencia. A kedd este érvényes 278 forintos euró-eladási valutaárfolyammal számolva ugyanis a benzin átlagára Szlovákiában 369,70, a gázolajé pedig 336,40 forintnak felel meg, míg idehaza – a holtankoljak.hu adatai szerint – 361, illetve 351 forint a középérték – írja a Napi Gazdaság.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.