Minden negyedik ember fizetett kenőpénzt a világon
A Transpareny International felmérése szerint Magyarországon az emberek majdnem negyede fizetett kenőpénzt. Ezzel Litvánia (34 százalék) és Románia (28 százalék) mögött a harmadik legrosszabb helyen állunk az Európai Unió országain belül.
Az egész világon minden negyedik ember fizetett kenőpénzt az elmúlt évben - derült ki a Transparency International nevű korrupcióellenes szervezet csütörtökön nyilvánosságra hozott éves jelentéséből. A felmérés szerint Magyarországon az emberek majdnem negyede fizetett kenőpénzt. Ezzel Litvánia (34 százalék) és Románia (28 százalék) mögött a harmadik legrosszabb helyen állunk az Európai Unió országain belül.
A Korrupcióellenes Világnap alkalmából közzétett jelentés szerint az elmúlt 12 hónapban a világ lakosai közül minden negyedik ember fizetett kenőpénzt. A Transparency International 86 országot és területet érintő felmérése a kisösszegű lefizetésekre koncentrált, kilenc szolgáltatási területen, mint például az egészségügy, oktatás vagy a rendőrség.
Az eredmények szerint legtöbben a rendőröket fizették le. A jelentés szerint a rendőrökkel kapcsolatba került emberek 29 százaléka adott kenőpénzt. Az emberek fele a problémák elkerülésére, míg a válaszadók negyede a különböző eljárások és folyamatok meggyorsítására fizetett kenőpénzt.
A legrosszabb korrupciós helyzet Fekete-Afrikában van, 56 százalékkal, amelyet a Közel-Kelet és Észak-Afrika követ 36 százalékkal. A lista másik végén az Európai Unió és Észak-Amerika áll, öt százalékkal. A legkevesebben Dániában fizettek kenőpénzt, ahol a megvesztegető emberek aránya nulla százalék. A dánokat a britek és a norvégok követik, ahol az emberek egy százaléka adott kenőpénzt.
Magyarországon az emberek 24 százaléka fizetett kisebb összegű kenőpénzt a felmérés szerint. A magyarok 74 százaléka érzi úgy, hogy az elmúlt három évben nőtt a korrupció az országban, és a felmérés szerint a politikai pártokat tartják a legkorruptabbnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.