2010. december. 02. 11:18 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 02. 11:19 Gazdaság

Óriáshitelekkel kezelte a válságot az amerikai jegybank

Több mint 3 ezer milliárd dollár hitel kihelyezésével igyekezett enyhíteni a válságot az Egyesült Államokban a jegybank szerepét betöltő Szövetségi Tartalékbankrendszer (Fed).

A The Wall Street Journal (WSJ) beszámolója szerint a Fed tíz finanszírozási programot indított, amelyek során több mint 21 ezer tranzakciót hajtott végre. Összesen 3300 milliárd dollár forrást biztosított, elsősorban amerikai bankoknak, de külföldieknek is, amelyek a WSJ szerint "meglepően nagy arányban" voltak a támogatott társaságok között. 

A német Commerzbank például egy alkalommal 13 milliárd dollárhoz, további 25 ügylet keretében pedig összesen 7,25 milliárd dollárhoz jutott a Fed-től a helyi idő szerint szerdán közzétett összesítése szerint. A programok egyik legnagyobb haszonélvezője az UBS svájci nagybank volt, amely a válság eddigi legviharosabb szakaszában, 2008 októberében 37 milliárd dollárhoz jutott a Fed kötvényvásárlási programja révén. 

A mentőprogramok a Lehman Brothers 2008 őszi csődje után teljesedtek ki. A bankóriás bedőlése után a szektortárs Goldman Sachs összesen 84 alaklommal kért támogatást a Fed-től, és volt olyan pont a válságkezelési műveletek idején, amikor 18 milliárd dollárral tartozott a jegybanknak. A rivális Morgan Stanley még inkább támaszkodott a Fed-re, összesen 112-szer igényelt forrást és közel 60 milliárd dollárhoz jutott. 

A New York-i gazdasági lap online kiadásában megjelent összeállítás szerint a Fed a legtöbb pénzt 2008-ban és 2009-ben pumpálta a válságban megrendült cégekbe. A programok időközben véget értek, a legtöbb hitelt visszafizették, és a még nem végleges számítások szerint a finanszírozási akciók révén nem érte veszteség a Fed-et.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?