Forintesés: ha eltűnnek a nyugdíjpénztárak, ki fog magyar értékpapírt venni?
Jelentős eladói nyomás bontakozott ki ma délelőtt a forintpiacon, illetve az állampapírok másodpiacán azt követően, hogy tegnap délután és ma reggel még a mérsékelt bizakodás követte a magyar kormány költségvetési kiigazító lépéseit – írja a Portfolio.hu.
A piaci hangulat a befektetési szájt információi szerint most leginkább amiatt romlott el, hogy a kormány jelzései szerint akár el is tűnhetnek a magánnyugdíjpénztárak Magyarországon, emiatt pedig tartós és jelentős állampapírkereslet esne ki a piacon. Kétséges, hogy ez a változás a nemzetközi hitelminősítőkből milyen reakciókat vált ki.
A riadtság miatt délelőtt óta jelentős, mintegy 25 bázispontos hozamemelkedés következett be a másodpiacon, elsősorban a hosszabb kötvényektől szabadulnak most a befektetők. Az eladások a forintot is gyengítik: reggel még 271 körül is megfordult a kereskedés, majd 11 óra után 272-ről hirtelen esni kezdett a magyar fizetőeszköz és kora délután már 274,5 körül járt a kurzus. Aztán fél háromra 273,88-ig erősödött vissza.
A dollárral szembeni forintjegyzések a reggeli 192 közeléből (féléves forintcsúcs) 195-ig, a svájci frankkal szembeniek 202-ről 205-ig ugrottak.
A Portfolio.hu banki devizakereskedőktől kapott információi ellenmondásosak arra vonatkozóan, hogy mekkora forgalom mellett esik a forint, az egyik kereskedő szerint egy nagyobb külföldi eladási megbízás indította el az esést, míg más kereskedő szerint több szereplő is aktív a piacon és emiatt jelentős forgalomról beszélhetünk.
A befektetési portál Kolba Miklóst, az ING Bank devizakereskedőjét idézi, aki felteszi a legfontosabb kérdést. Szerinte ugyanis az csak az egyik dolog, hogy a kormány igyekszik betartani az államháztartási hiánycélokat, de az is számít, hogy ezt milyen módon éri el. Ha ugyanis a magánnyugdíjpénztárak eltűnnek a piacról, akkor vajon ki fogja a részvényeket, illetve az állampapírokat venni a magyar piacon?
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.