Feszült várakozás a sztrájkoló kiskunfélegyházi TE Ganz-Röck gyárban
Múlt hét csütörtök óta tart a sztrájk a TE Ganz-Röck Zrt. kiskunfélegyházi gyára előtt; a munkások fél éve nem kaptak fizetést, ezért a német Alstom cég korábban legyártott termékeiért szerdán érkezett kamionokat nem engedik be az üzem területére.
A sztrájkbizottság képviselője Kolláth János elmondta: Ménes István vezérigazgató mára minden dolgozót behívott a gyárba, de eddig semmilyen egyezségi ajánlatot nem tett az elmaradt bérek rendezése ügyében. A vezérigazgató reggel annyit közölt a munkásokkal, hogy engedjék elszállítani a német vállalat tulajdonában lévő termékeket. A munkások azonban kijelentették: sztrájkolnak, ezért a kérést nem teljesítik.
A német cég jogi képviselői a helyszínen tartózkodó rendőrökkel próbáltak egyetértésre jutni, kérve a segítségüket, hogy a tulajdonukat képező termékeket elszállíthassák. Nyíkos Tamás, a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője elmondta: a rendőrök a helyszínen vannak, de csak akkor avatkoznak közbe, ha bűncselekmény vagy szabálysértés történne. A szóvivő szerint a német Alstom cég nevében hétfőn délután feljelentést tettek az ügyvédek, de eddig még nem született határozat az ügyben.
A kamionok vezetői kijelentették: ők erőszakkal nem tudnak bemenni az üzemcsarnok területére, s csak akkor hajtanak be a gyár területére, ha szabad az út. Másodszor is eredménytelenül távoztak el a német Alstom cég képviselői és a termékeik elszállítására váró kamionok a TE Ganz-Röck Zrt. kiskunfélegyházi gyára elől szerdán, mert a munkások megakadályozták a járművek behajtását az üzem területére. A német cég képviselői az üzem előtt álló kamionok közül az egyiket a sztrájkoló munkások elé állították és kérték a dolgozókat, hogy engedjék be az üzem területére a járművet. A dolgozók a kérésnek nem tettek eleget, ami után a kamionok a sztrájkolók tapsától kísérve elhagyták a helyszínt. A múlt héten pénteken éjfél után tett először kísérletet a német cég arra, hogy a TE Ganz-Röck Zrt. üzemébe megmunkálásra szállított, speciális csöveit elvigye. Az Alstom cég korábban közleményében hangsúlyozta: a tulajdonát képező speciális alkatrészeket szeretné elszállítani, melyeknek megmunkálási költségét is kifizették a TE Ganz-Röck Zrt. részére.
A sztrájkolókkal egyre többen szolidárisak a városban: kenyér, friss pogácsa és egyéb élelmiszer érkezik a közel egy hete éjjel-nappal virrasztó munkásoknak. A vezérigazgató több alkalommal próbált a sztrájkbizottság tagjaival megállapodásra jutni, eddig eredménytelenül.
Az MTI tudósítójának a munkások elmondták: hat és fél hónapja nem kapják meg a bérüket, nem mondanak fel nekik. Van olyan család, akinél már kikapcsolták a gázt, mert nem tudták fizetni a számlákat, de van olyan munkás is, aki az autóját veszítette el, mert nem tudta fizetni a törlesztést.
Többen is felháborodva tették fel a kérdést: hogyan tudnak nyugodtan aludni a leggazdagabb magyarok közé tartozó cégtulajdonosok, amikor több mint száz ember vált szinte földönfutóvá miattuk. A sztrájkoló munkások azt szeretnék elérni, hogy a Te Ganz-Röck Zrt. tulajdonosai fizessék ki elmaradt bérüket és a többi juttatást, amit a német Alstom cég 200 millió forintnál nagyobb értékű szállítmányának a visszatartásával próbálnak kikényszeríteni.
A gyárban szeptember 3-án kikapcsolták az áramot a tartozások miatt. Az energetikai gépgyártásra és edénygyártásra szakosodott kiskunfélegyházi üzemben két éve csak késleltetve, hosszabb-rövidebb ideig tartott munkabeszüntetések után kapták meg elmaradt bérüket a dolgozók.
Amikor a TE Ganz-Röck Zrt. teljes kapacitással termelt, a társaság állandó alkalmazotti létszáma 370 körül volt, és rendszeresen 120 külsőst foglalkoztatott a Kiskunfélegyháza környéki településekről. A TE Ganz-Röck Zrt. többségi tulajdonosa a Resonator csoport, a kisebbségi – 45 százaléknyi – tulajdoni hányad pedig a Vegyépszer csoport kezében van.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.