Húsz dolgozó megunta a huzavonát és felmondott a TE Ganz-Röck gyárában
Húsz dolgozó felmondott a közel egy éve fizetési nehézségekkel küzdő TE Ganz-Röck Zrt. kiskunfélegyházi gyárának dolgozói közül, a többiek arra várnak, hogy mégis megkapják az elmaradt bérüket - közölte Kengyel Gábor, a Vasas Szakszervezet helyi bizottságának a titkára az MTI-vel kedden.
A gyár közel háromszáz dolgozója nem akarta megszüntetni rendkívüli felmondással a munkaviszonyát, ezért ők nem fogadták el a szakszervezet javaslatát - mondta a szakszervezeti vezető. A szakszervezet álláspontja szerint a munkavállalók részéről történő rendkívüli felmondásnak az az alapja, hogy a bértartozás miatt a munkáltató megszegte a kollektív szerződést, hiszen vannak olyanok, akik még a februári bérüket sem kapták meg.
Ménes István, a TE Ganz-Röck Zrt. kiskunfélegyházi gyárának vezérigazgatója május 13-án munkásgyűlésen tájékoztatta a dolgozókat arról, hogy az elmaradt bérek kifizetésére április 9-én kötött megállapodást a cégvezetés nem tudja tartani, sőt a februári és márciusi bérek kifizetését sem tudja belátható időn belül teljesíteni. A vezérigazgató állítása szerint nincs olyan forrás, melyből az elmaradt béreket rendezni tudná a cég. Az MTI szerette volna elérni Ménes István vezérigazgatót, de többszöri próbálkozásra sem vette fel a telefonját.
Az energetikai gépgyártásra és edénygyártásra szakosodott kiskunfélegyházi gyárban már több mint egy éve csak késleltetve, hosszabb-rövidebb ideig tartott munkabeszüntetések után kapták meg elmaradt bérüket a dolgozók. A Bajnai-kormány április 7-én döntött arról, hogy megmentési és szerkezetátalakítási támogatás keretében kezességet vállal a Ganz-Röck Zrt. által kereskedelmi banktól felveendő likviditási hitelhez. A kezességvállalást még az Európai Bizottságnak is jóvá kell hagynia. A hitel minden bizonnyal kereskedelmi kölcsön lesz, és csak több hónap után juthat hozzá a társaság. A kormányhatározat szerint állami garanciával legfeljebb 2,071 milliárd forint likviditási hitelhez jut a TE Ganz-Röck Zrt. a pénzügyi válság hatásainak csökkentése és a munkahelyek megtartása érdekében. A TE Ganz-Röck Zrt. többségi tulajdonosa a Resonator csoport, a kisebbségi, 45 százaléknyi tulajdoni hányaddal pedig a Vegyépszer csoport rendelkezik.