Dun & Bradstreet: mely iparágakban van a legtöbb kockázatos cég?
A Dun & Bradstreet (D&B) nemzetközi cégminősítő társaság megvizsgálta, hogy melyik iparágakban van a legtöbb kifejezetten rizikós cég. Az így minősített vállalkozások közül minden 10-ik egy éven belül fizetésképtelenné válik, így jó tudni, hogy hol érdemes árgus szemekkel figyelni.
A kockázatos cégek jelenléte a bútorgyártás, vendéglátás, építőipar, textilipar és fafeldolgozás területén kiemelkedően a legmagasabb, itt az arányuk meghaladja az 50 százalékot. Ez a tapasztalatok szerint azt jelenti, hogy minden második cég az átlagnál lényegesen nagyobb kockázatot képvisel, és 10 százalékos eséllyel nem lesz képes az utalásos számlák ellenértékét kifizetni.
A listát egyértelműen a válság által érintett, és sokszor egymáshoz is kapcsolódó ágazatok vezetik. Az építőipari rendelések csökkenése, pénzügyi stabilitásuk zuhanása magával húzza az üveg, kerámia, porcelán, cement, beton, kő termékek gyártóit, a fafeldolgozás terén működő vállalkozásokat is. A fogyasztói kereslet visszaesésének, a beruházások, bútor és gépjárműcserék elodázásának köszönheti nehéz helyzetét például a bútorgyártás, ahol az import termékek is komoly konkurenciát jelentenek a belföldi piacon.
A legkockázatosabb iparágak:
1 Bútorgyártás
2 Szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás
3 Építőipar
4 Textilipar
5 Fafeldolgozás (kivéve: bútor), fonottáru gyártása
6 Kiskereskedelem (kivéve: gépjármű, motorkerékpár)
7 Szállítás, raktározás
8 Gépjármű, motorkerékpár kereskedelme, javítása
9 Nemfém ásványi termék gyártása (üveg, kerámia, porcelán, cement, beton, kő)
10 Nagykereskedelem (kivéve: jármű, motorkerékpár)
A kevésbé kockázatos iparágak esetén sem megnyugtató a helyzet. A humán-egészségügyi, szociális ellátásban csupán a cégek 16 százaléka tartozik a legnagyobb kockázatú Rating 4-es kategóriába. Kevesebb kockázatos céget vonultatnak fel a többi szektorhoz képest az oktatási tevékenységet, a szakmai, tudományos, műszaki tevékenységet és az ipari gép, berendezés, eszköz javítását végző ágazatok.
Legkevésbé kockázatos iparágak:
1 Humán-egészségügyi, szociális ellátás
2 Oktatás
3 Szakmai, tudományos, műszaki tevékenység
4 Ipari gép, berendezés, eszköz javítása
5 Mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat
6 Háztartási munkaadói tevékenysége, termék előállítása, szolgáltatás saját fogyasztására
7 Közigazgatás, védelem; kötelező társadalombiztosítás
8 Gépipar
9 Számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása
10 Vegyi anyag, gyógyszer termékek gyártása, kokszgyártás és kőolaj-feldolgozás
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.