Részvénykibocsátási világrekord készül
Megkezdődött a kereskedés csütörtökön az Agricultural Bank of China (AgBank) részvényeivel, a kínai társaság tőzsdei megjelenése a gazdaságtörténet legnagyobb szabású részvénykibocsátása lehet.
Az állami mezőgazdasági bank elsőként a sanghaji tőzsdén jelent meg. A részvény az első napon 1,1 százalékkal erősödött, 2,70 jüanon zárt, ami igen gyenge belépőnek számít. A csalódást keltő bemutatkozást elemzők a kedvezőtlen világgazdasági helyzettel, a kínai gazdaság lassulása miatti aggodalmakkal és a kínai bankszektort övező bizonytalansággal magyarázták.
Az AgBank az utolsó a vezető állami bankok "négy nagy"-nak nevezett csoportjában, amelyet eddig még nem vezettek be a tőzsdére. A társaság 22,1 milliárd dollár tőkét kíván gyűjteni, ami minden eddiginél több az úgynevezett elsődleges tőzsdei kibocsátások (IPO) történetében. A sanghaji tőzsde nem teljesen nyitott a külföldi befektetők előtt, pénteken azonban az AgBank papírja megjelenik a hongkongi börzén, ahol külföldiek is korlátozás nélkül kereskedhetnek.
A bankot Mao Ce-tung idején, a huszadik század ötvenes éveiben alapították, feladata a mezőgazdaság tőkeellátásának biztosítása, a vidéki közösségek hitelezése.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.