Dollárvétellel fékezték meg a jüan erősödését
Kína dollárvásárlással fékezte meg a jüan árfolyamának erősödését kedden.
A kínai jegybank szombaton bejelentette, hogy rugalmasabb árfolyampolitikát fog alkalmazni. Ennek hatására hétfőn a jüan öt éve a legnagyobb egy napon belüli árfolyam-emelkedést érte el, de a 0,4 százalékos emelkedés felét kedden a dollárvásárlásoknak köszönhetően el is veszítette.
Kína ezzel értésére adta a piacoknak, hogy a jüanárfolyam reformjára csak "lépésről lépésre és szoros ellenőrzés alatt" kerülhet sor. Az értékpapír- és devizapiacokon némi zavart okozott a kínai korrekciós lépés, az euró és számos tőzsdei árfolyamindex gyengüléssel korrigálta hétfői "eltúlzott" pozitív reakcióját. Kedden 6,8136 jüanra erősödött a dollár a hétfői 6,7980-ról a kínai bankok összehangolt dollár vásárlásainak köszönhetően, 0,23 százalékkal csökkentve a jüan árfolyamát.
"Úgy tűnik, ez lesz az új stratégia" − mondta egy európai bank üzletkötője Sanghajban. "A jegybanknak nem kell a piacon interveniálnia, de a kereslet és a kínálat szabályozásával mérsékelni tudja a jüan árfolyamának emelkedését." Miután Kína nyilvánvalóvá tette, hogy ellenőrzése alatt kívánja tartani a jüan árfolyamának erősödési ütemét, "már csak az a kérdés, meddig engedi a jüant erősödni" − mondta egy amerikai bank kereskedője. "Biztosak vagyunk benne, hogy a jegybank megszabott egy célárfolyamot."
Az új, rugalmas árfolyam politika 0,5 százaléknyira engedi eltérni a jüan árfolyamát a jegybank által naponta meghatározott referencia-árfolyamhoz képest. Kedden a jegybank a hétfői záró árfolyamon állapította meg a referencia árfolyamot, ami elméletileg további 0,5 százalékos erősödést tett volna lehetővé.
A lazítás bejelentését követő azonnali korrekció ellenére a szakértők azonban egyetértenek abban, hogy hosszabb távon a jüan erősödésére lehet számítani. "Nap mint nap tapasztalunk majd ellentétes irányú mozgást" − mutatott rá Brian Jackson, a Royal Bank of Canada kereskedője. "De biztosra vehetjük, hogy a jüan az elkövetkező hetekben-hónapokban erősödni fog a dollárral szemben."
Kína a szabad devizakereskedelem bevezetésére törekszik. Az árfolyam ingadozások lehetővé tétele is ebbe az irányba mutat. Fel kívánják készíteni a belföldi vállalkozásokat az árfolyam ingadozások kezelésére és a szélsőséges árfolyam-ingadozások elleni fedezeti műveletekre. Kína célja, hogy 2020-ig a világ legnagyobb devizapiacai közé emelje Sanghajt.
Kína már 2005-ben elindított egy fokozatos felértékelési folyamatot, 2008-ban azonban ismét a dollárhoz rögzítette a jüan árfolyamát, hogy megvédje gazdaságát a nemzetközi pénzügyi válságtól. Kína ezzel éles kritikának tette ki magát az Egyesült Államok részéről. Washington azzal vádolta meg, hogy jogtalan versenyelőnyre tesz szert más országok kárára. A G20 hétvégi csúcstalálkozója előtt a kanadai Torontóban Kína kritikusait igyekszik meggyőzni arról, hogy komoly lépést tett a rugalmasabb árfolyam politika bevezetése felé.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.