Értékének 5 százalékát elveszítette a BUX
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1001,73 pontos, 4,62 százalékos csökkenéssel 20 679,55 ponton zárt kedden.
A részvénypiac forgalma 44,4 milliárd forint volt, a vezető részvények gyengültek az előző napi záráshoz képest. Az OTP-papírok kereskedését fel is kellett függeszteni délután 10 százalékot meghaladó árfolyamcsökkenés miatt. Sőre Balázs, a Buda-Cash Brókerház Zrt. üzletkötője elmondta: a keddi meredek esést elsősorban a spanyol bankrendszer körüli bizonytalanságok váltották ki, a BUX 4,62 százalékot esett, míg az európai indexek jelenleg körülbelül 2 százalékos mínuszban vannak.
A hétvégén a spanyol jegybank kénytelen volt mentőövet dobni a CajaSurnak, és átvenni a kereskedelmi bankot, amelynek egyesülési tárgyalásai az Unicaja bankkal zsákutcába jutottak. Elemzők szerint a jegybank lépését újabb átvételek követhetik, ha a kisbankok nem mutatnak nagyobb egyesülési kedvet. A CajaSur 550 millió és 2 milliárd euró között kaphat − lapjelentések szerint − az állami újratőkésítési alapból.
Az üzletkötő szerint az emiatt az egész Európában terjedő pánik és bizonytalanság elsősorban a bankpapírokat gyengítette, és ennek köszönhető az OTP árfolyamának keddi esése is. Sőre Balázs szerint szerdán a délelőtti kereskedésben ismét eshet a BUX, de a lejtmenet délután már megtörhet. Hangsúlyozta: kirajzolódni látszik egy lefelé irányuló trend a piacokon, amelyből lehet ugyan "visszapattanás" − átmeneti erősödés −, azonban a hangulat továbbra is negatív.
Háda Bálint, a Quaestor Zrt. vezető elemzője hasonlóképpen vélekedett, és kiemelte: az elmúlt két hétben megszakadt a tavaly márciusban indult emelkedő trend, azonban az, hogy a trend át is fordul-e, csak később − valószínűleg ezen a héten − dől el. Ha a Mol papírok 16 500-17 000 forint alá esnek, akkor további esés kezdődhet, ugyanez a szint az OTP-nél 5 000 forint − mondta Háda Bálint.
A szakértő hozzáfűzte: a kedden érkező makroadatoknak kevés hatásuk volt a kereskedésre, és a továbbiakban is jellemző lehet. A Mol 495 forinttal, 2,84 százalékkal 16 905 forintra csökkent, 5,1 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 620 forinttal, 10,46 százalékkal 5 310 forintra esett, forgalmuk 34,9 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 12 forinttal, 1,79 százalékkal 660 forintra gyengült, forgalma 1,9 milliárd forint volt.
A Richter papírok árfolyama 310 forinttal, 0,77 százalékkal 39 995 forintra csökkentette értékét, a részvények forgalma 2,0 milliárd forintot ért el. Az Egis 128,0 millió forintos forgalom mellett 1000 forinttal, 5,07 százalékkal 18 705 forintra csökkent.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.