PM: nincs "csontváz" a költségvetésben
A Pénzügyminisztérium (PM) szerint a fideszes Varga Mihály és gazdasági tényfeltáró bizottsága folyamatosan olyan "csontvázakat" tár fel, amelyekről a kormány már részletes tájékoztatást adott.
Szó sincs róla, hogy bármiféle csontvázak lennének a költségvetésben, amelyeket valaki is eltitkolt volna - reagált a tárca pénteken az MTI-nek a tényfeltáró bizottság vezetőjének közlésére, miszerint csak a héten 170 milliárd forintnyi "csontváz" esett ki a szekrényből, ami növelheti az idei államháztartási hiányt. A PM szerint, amit Varga Mihály csontváznak nevez, az kockázat a költségvetésre nézve, de kormányozni kell, és úgy a kockázatok kezelhetők. A Pénzügyminisztérium mindig is mondta: kockázatok vannak, de a kormányzás velejárója azok kezelése - áll a közleményben.
A Pénzügyminisztérium szerint azok a kockázatok, amelyekről a tárca beszélt, ugyanolyan szigorú költségvetési politikával, mint amilyen megvalósult 2009-ben, az idén is kezelhetők és így teljesíthetők a hiánycélok. Utalnak arra, hogy a tárca május 13-án a honlapján közölt anyagában hosszan elemzi a kockázatokat, és azok kezelésének eszközeit. Az elemzés szerint a negatív kockázatok nagyságrendje a GDP 0,6 százaléka. Ugyanakkor "pozitív kockázatok" is vannak. Ezek közé tartozik, hogy a vártnál jobbak a növekedési kilátások, gyorsabban bővül az export, Magyarország kedvezőbb feltételekkel kerül ki a válságból - írják.
Varga Mihály, a Miniszterelnökség leendő államtitkára pénteken egyebek mellett azt mondta, a "csontvázak" mennyisége "riasztó", a tényfeltáró bizottság "nem várt segítséget kap" a kormánytól, amikor hétről hétre kerülnek elő a gazdaságot, államháztartást súlyosan érintő ügyek. A konkrét, akár "nyílt színi jogsértésnek" is nevezhető ügyek kapcsán kiemelte a Malév 60 milliárd forintos, nem várt követelésállományát, a Vértesi Erőmű 37-40 milliárd forintos követelésállományát, a "munka világát" érintő kiadásoknál tátongó 70 milliárd forintos lyukat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.