Die Presse: az osztrák felügyelet is a kelet-európai devizahitelezés leállítása mellett
A kelet-európai devizahitelezés leállítását szorgalmazza az osztrák bankoknál az Osztrák Pénzpiaci Felügyelet (FMA) – írta hétfőn a Die Presse.
Az osztrák napilap Kurt Bayerre, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) igazgatósági tagjára hivatkozva, az EBRD hét végi zágrábi közgyűléséről szóló tudósításában számolt be erről.
Klaus Grubelnik FMA-szóvivő a lap érdeklődésére megerősítette az értesülést. Hozzátette, hogy a márciusban az ausztriai lakossági hitelekre bevezetett feltételek földrajzi kiterjesztéséről van szó. Bayer szerint az FMA felhívása nem kötelező, de a bankok jelezték, hogy tartják magukat ahhoz. „Úgy kell végrehajtani a hitelek csökkentését, hogy ne kerüljön veszélybe a gazdasági fellendülés” – mondta Grubelnik.
Az FMA márciusban szigorú feltételekhez kötötte Ausztriában a lakossági devizahitelezést. Leszögezte, hogy a külföldi fizetőeszközben felvett hitel csak olyan esetekben nyújtható, amikor az ügyfél az adott devizában kapja a jövedelmét, illetve ha megfelelő összegű megtakarítása van abban a pénznemben.
A lap tudósításában ugyanakkor az is szerepel, hogy a „megállapodás” a lakossági ügyfelek mellett azokra a kis- és közepes vállalkozásokra is kiterjed, amelyeknek nem euró-alapú a jövedelme.
Az EBRD-közgyűlés két fő mozzanata a válságenyhítéshez szükséges tőkeemelés jóváhagyása és a kelet-európai országok – köztük Magyarország – növekedési előrejelzésének javítása volt. A rendezvény előestéjén a bank elnöke, Thomas Mirow külön előadásban szorgalmazta, hogy a térségi országok hagyjanak fel a deviza alapú fogyasztási hitelezéssel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.