2010. május. 14. 10:12 MTI Utolsó frissítés: 2010. május. 14. 10:21 Gazdaság

Kopint-Tárki: nem javult a cégek helyzete

A Kopint-Tárki áprilisi feldolgozóipari felmérése alapján a vállalkozások kedvezőtlen helyzete az elmúlt hónapokban sem javult − közölte a kutatóintézet.

A Kopint-Tárki szerint ugyanakkor a reálfolyamatok helyzet- és még inkább kilátás-mutatói javulást jeleznek: a termelés, a beszerzés és az értékesítés rövid távú prognózisai kedvezőek, az exportpiacok kereslete és a várható kapacitáskihasználás pedig emelkedett. A mutatók szerint a feldolgozóipari termelés a következő hónapokban várhatóan emelkedik. A növekedés üteme, a változatlanul szűkös hazai értékesítési lehetőségek miatt elsősorban a külpiacok keresletének alakulásától függ.

A Kopint-Tárki felmérése szerint a vállalkozások 2009 eleje óta kifejezetten rossznak érzik helyzetüket, kilátásaikat illetően viszont derűlátóak. A két közérzet-indikátor összevetéséből kialakított konjunktúra-barométer értéke viszonylag alacsony, a százas skálán október óta 47 százalékpont körül ingadozik, a tendenciát nézve viszont emelkedő. A reálfolyamatokat összefoglaló bizalmi index trendje pozitív maradt a felmérés alapján, az index értékét elsősorban a késztermék készletek csökkenése húzta pozitív irányba.

Pozitív hatású volt a következő hat hónapra vonatkozó termelési prognózis is. A rendelésállomány szintje viszont − a mélyponthoz mért jelentős javulás ellenére − változatlanul nagyon alacsony. A belföldi és az export-rendelésállomány egyformán alacsony, a belföldi azonban sokkal nagyobb mértékben. A felmérés szerint a belföldi kereslet hiánya az összes válaszadó 74 százalékának, az elégtelen külföldi kereslet pedig az exportálók mintegy felének fogja vissza termelését. Továbbra is sok vállalat − a megkérdezettek fele − érzi bizonytalannak a gazdasági környezetet, és változatlanul magas azon vállalatok száma is, amelyek finanszírozási nehézségekkel küzdenek. Az alacsony termelési szint következtében viszonylag kevés cég − a megkérdezettek 11 százaléka − számára okoz gondot a szakképzett munkaerő hiánya.

A vállalkozások értékesítési prognózisai kedvezőbbek a januárinál, a belföldi értékesítési kilátásaik és az exportvárakozásaik kismértékben javultak. Beszerzési prognózisaik szerint − összhangban a bővülést jelző termelési várakozásokkal − vásárlásaik a következő hónapokban belföldről és külföldről egyaránt emelkednek. A kapacitáskihasználtság csak 72 százalékos, ami a várakozások szerint a következő 12 hónapban javul.

A konjunktúrakutató intézet rövid távú előrejelzése alapján a feldolgozóipari vállalkozások létszámleépítése a következő öt-hat hónapban leállhat az elmúlt hónapok lassulása után. A vállalati menedzserek a magyar gazdaság helyzetét áprilisban hasonlóan látták, mint januárban, a makrogazdasági kilátásokat illetően viszont kicsivel, de optimistábbak. A makrokilátásokra vonatkozó vállalati prognózis tavaly április óta folyamatosan javul.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?