Júliustól drágul a távfűtés Budapesten
A földgázárak emelkedése miatt július 1-jén átlagosan 6,7 százalékkal emelkedik a budapesti távfűtéses lakások éves távhőköltsége − közölte a Főtáv Zrt.
Egy átlagos lakás esetén − a kedvezmények figyelembe vételével − az éves távhőköltség így 200 ezer forint lesz. A Főtáv szerint a távfűtés továbbra is a legolcsóbb fűtési mód marad Budapesten, mivel a gázfűtéses lakásban élők számára 2010. január 1-én és 2010. április 1-én már két alkalommal növekedtek az energiadíjak, ráadásul nagyobb mértékben, mint a távhőszolgáltatás esetén. A Főtáv Zrt. az energiaárak növekedését május 1-je helyett július 1-től érvényesíti.
A díjnövekedés a távfűtési díj kétharmadát kitevő hődíjat érinti, míg az alapdíj − amelyre a vállalat a hatékonyságnövelés révén hatással tud lenni − változatlan marad. A hődíj bruttó 2921 forintról 3222 forintra növekedik gigajoulonként. Egy átlagos lakást (135 légköbméter; 43,1 gigajoule/év) figyelembe véve így a hődíj évi bruttó 126 ezer forintról 139 ezer forintra változik a díjnövekedés hatására.
Az alapdíjat és a hődíjat is magába foglaló éves távhőköltség a növekedéssel együtt bruttó 207 ezer forint lenne, ezt az összeget viszont átlagosan évi 7 ezer forinttal csökkenti a Főtáv Zrt. és a Budapesti Erőmű Zrt. közötti tárgyalások eredményeként a lakosság részére biztosított hőár-kedvezmény.
Így az éves távhőköltség egy átlagos lakás esetén várhatóan bruttó 200 ezer forint körül alakul. Az ÖKOPlusz programban résztvevő, fűtéskorszerűsített lakások esetében azonban az átlagos éves távhőköltség nem haladja meg a 180 ezer forintot.
A budapesti távhőellátásban jelenleg 96 százalékot tesznek ki a földgázalapú technológiák. Terveink szerint ez 2020-ra 77,9 százalékra csökkenhet, mivel már idén olyan fejlesztéseket indítunk el, amelyek révén a megújuló energiaforrások aránya 2020-ra 20 százalékra növekedhet majd − mondta Kovács Lajos, a Főtáv Zrt. vezérigazgatója.
A Főtáv Zrt. 2010 áprilisában írt ki pályázatot egy geotermikus kútpár megépítésére, melynek kivitelezéséhez jelenleg szakmai partnert keres. A 2011 év végére megépülő kútpár a rákoskeresztúri hőkörzetet látja majd el a megújuló energiából nyert hővel.
A tervek szerint 2012-ig megépülhet az a biomassza fűtőmű is, amely tervezetten évi 15,7 millió köbméter földgáz kiváltását teszi majd lehetővé. Ezen túlmenően a vállalat 2017-ig egy 42,3 kilométer hosszú, a hét legnagyobb budapesti hőkörzetet összekapcsoló körvezeték kiépítését is tervezi. A fejlesztésekkel a cég szerint közép- és hosszú távon csökkenhetnek a fogyasztói költségek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.