2010. április. 15. 13:05 MTI Utolsó frissítés: 2010. április. 15. 12:53 Gazdaság

Elemzők: nem lesz gyors kilábalás az építőiparban

Nem várnak gyors kilábalást az építőiparban a szakértők, akik úgy vélik, hogy a lakásépítésekben az idén nem lehet számottevő növekedésre számítani, az állami építkezések pedig bizonytalanok.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön közölt adatai szerint az építőipari termelés volumene 2010 februárjában mind a kiigazítatlan adatok szerint, mind munkanaptényezővel korrigálva 10,1 százalékkal csökkent a 2009. februárihoz képest, szezonálisan kiigazítva pedig − a januári 11 százalékos visszaesést követően − februárban 6 százalékkal nőtt az előző havihoz viszonyítva. Az építőipari termelés erős szezonális hatást mutat, mivel a  tapasztalatok szerint januárban és februárban egy átlagos hónap termelésének általában mintegy 60 százalékát állítják elő.

Suppan Gergely, a Takarékszövetkezeti Bank Zrt. elemzője is arra hívta fel a figyelmet, hogy a kemény tél miatt egész Európában visszaesett az építőipari termelés. Pozitívumként értékelte, hogy februárban bővült az építőipari vállalkozások szerződésállománya, ugyanakkor hozzáfűzte: a főként az Európai Unió által finanszírozott projektektől nem várható az építőipar beindulása.

A metróépítés, illetve a kecskeméti Mercedes-beruházás növelheti az építőipar teljesítményét, míg a nagyobb beruházások befejeződése miatt az autópálya építésektől nem várható ugyanez − mondta Suppan Gergely. Lefelé húzza az építőipar teljesítményét a lakásépítések visszaesése is − fűzte hozzá. A kormányváltás fordulatot hozhat ezen a területen, ám kérdéses, hogy milyen lakáspolitikát és támogatási rendszert dolgoznak ki, ráadásul ennek hatásai sem jelentkeznek azonnal a lakásépítésekben. Emellett pedig még mindig sok az eladatlan lakás.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.