Még mindig csökken az építőipar teljesítménye
Havi szinten nőtt az építőipari termelés volumene tavaly decemberben, ám éves összehasonlításban továbbra is csökkenést mutatnak az adatok.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint − szezonálisan kiigazítva − az építőipari termelés 2009 decemberében 8,4 százalékkal magasabb volt az előző havinál, a novemberi 9,3 százalékos mérséklődést követően. A 2008. decemberihez képest viszont 6,2 százalékkal csökkent az építőipari termelés volumene tavaly decemberben mind kiigazítatlan adatok szerint, mind munkanaptényezővel kiigazítva, a 2009-es év egészében pedig 4,3 százalékkal volt alacsonyabb, mint az előző évben.
Az építőipari termelés volumene 2008-ban szintén 4,3 százalékkal csökkent a 2007. évi 14,4 százalékos visszaesés után. A termelés 2009. évi 4,3 százalékos csökkenésén belül az épületek építésén végzett munkák volumene 12,6 százalékkal elmaradt az előző évitől, az egyéb építmények építése ezzel szemben 6,2 százalékkal magasabb volt, mint 2008-ban.
Az épületek építésének visszaesése a lakásépítéseken, a kereskedelmi és az irodaépületek építésén megfigyelt csökkenés következménye. Az egyéb építmények építésében a 2008 második felétől kezdődő emelkedés csaknem az év végéig folytatódott. A növekedés forrásai az út- és autópálya-építések, a 4-es metró munkái, a távvezeték-építések, valamint a vasútfelújítások voltak.
Az építőipar ágazatai közül az épületek építése 3,5 százalékkal csökkent, az egyéb építmények építése 16,6 százalékkal emelkedett 2008-hoz képest. Az építőipari termelés csaknem felét kitevő speciális szaképítési ágazat − amelynek zömét a szerelési és a szakipari munkák adják − termelése 15,7 százalékkal elmaradt az előző évitől.
Decemberben mindkét építményfőcsoport termelése kisebb volt az egy évvel korábbinál. Az építőipari termelés 6,2 százalékos mérséklődésén belül az épületek építése 5,6 százalékkal csökkent. Az egyéb építményeken végzett munkák volumene 7,1 százalékkal maradt el az előző évi magas bázistól. Novemberhez viszonyítva szezonálisan kiigazított adatok alapján az épületek építése 12,7, az egyéb építményeké 3,7 százalékkal emelkedett.
Tavaly decemberben az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat termelése 11,4 százalékkal emelkedett a 2008. azonos időszakihoz mérten; az egyéb építmények építése ágazaté 10,2 százalékkal alacsonyabb volt, mint egy évvel korábban. A speciális szaképítés ágazat termelése 13,2 százalékkal mérséklődött.
Az építőipari vállalkozások hó végi szerződésállományának volumene jelentősen, 23,5 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz képest. Ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya 16, az egyéb építményeké 30,5 százalékkal nőtt. A 2009 decemberében kötött új szerződések volumene 16 százalékkal alacsonyabb volt az előző évinél, ezen belül az épületek építésére kötötteké 1,8 százalékkal, az egyéb építmények építésére vonatkozó új szerződések volumene egynegyedével kisebb volt a 2008 decemberében kötötteknél.
Az építőipar termelői árai 2009-ben átlagosan 3,1 százalékkal, a negyedik negyedévben 1,6 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához viszonyítva, ugyanakkor az előző negyedévhez képest 0,1 százalékkal csökkentek. A legnagyobb építőipari termelői árnövekedés − 2,1 százalékos − az egyéb építmények építése ágazatban mutatkozott, a legkevésbé − 1,2 százalékkal − a legnagyobb súlyú speciális szaképítés ágazatban nőttek az árak, az épületek építése ágazatban pedig 1,8 százalékkal voltak magasabbak 2009. negyedik negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.