2010. április. 08. 12:50 MTI Utolsó frissítés: 2010. április. 08. 13:17 Gazdaság

Egyre jobb külkermérlegre számítanak az elemzők

A banki elemzők a következő hónapokban is jelentős többletre számítanak a külkereskedelmi mérlegben, a 2009 eleje óta tartó trendnek megfelelően.

Kondrát Zsolt, az MKB Bank elemzője szerinte nincs változás a több mint egy éve tartó trendben: lecsökkent az importkereslet és a beruházások volumene, miközben az exporttevékenység viszonylag jelentős maradt. Ennek köszönhetően a külkereskedelem mérlege hónapok óta aktívumot produkál, ám néhány tíz-, vagy százmillió eurós eltérés a pozitív tartományon belül, csak a megrendelések kifutásának időtartambeli eltérését tükrözi – tette hozzá.

Az MKB 2010 januárjára kisebb külkereskedelmi többletet várt, februárra pedig nagyobb aktívumra számított. Így az első kéthavi, összesített adat lényegében megegyezik előrejelzésükkel. Kondrát Zsolt lényegi fordulatra az idén nem számít. A külföldi előrejelzések szerint az eurózóna fogyasztása erőre kaphat, ami húzhatja a magyar exportot is, miközben a belső kereslet és a beruházások volumene továbbra is alacsony marad. Ezt a hatást némileg tompíthatja a lakossági hitelezés élénkülése. Az elemző szerint márciusban, a februárinál is nagyobb lehet a mérleg aktívuma, míg 2010 egészére 5,3 milliárd euró többletet vár.

Több esélyt lát a későbbi trendfordulóra Samu János, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője, aki szerint az idei év egészét tekintve 3,8 milliárd euró körül alakulhat a külkereskedelmi mérleg többlete. Az elemző változást az export- import arányban a következő néhány hónapban nem vár, a kedvező euróövezeti, elsősorban németországi hangulatindexek alapján, a kivitel további erősödésére számít. Samu János úgy véli: 2010 nyarától kezdve a beruházások − elsősorban az önkormányzati szektorban − felgyorsulhatnak, emellett a hitelezés is élénkülhet, amely a külkereskedelmi mérleg egyenlegét ronthatja.

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.