2010. március. 16. 15:20 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 16. 14:55 Gazdaság

A magyar ipari ingatlanok több mint ötöde üresen állt tavaly

Váratlan keresletcsökkenést követően tizenöt év óta először a világ minden táján, átlagosan 5,5 százalékkal csökkent az ipari ingatlanok bérleti díja tavaly − áll a Cushman and Wakefieldnek felmérésében. A tavalyi csökkenést követően a CW a bérleti díjak növekedésére számít az év vége felé, melyet leginkább a globális export gyors fellendülése idéz elő.

A világ 49 legdrágább ipari ingatlan helyszíneinek rangsorolásában továbbra is a londoni Heathrow repülőtér körüli terület a legdrágább, 200 euró/négyzetméter éves összes bérlői költséggel, amely egyharmaddal múlja felül Tokiót, ahol az összes  költség évente átlagban 152 euró/négyzetméter. A harmadik helyen Hong Kong áll 146 euró/négyzetméter átlag éves összköltséggel.
 
Csupán néhány helyszín van a világon, ahol növekedtek a bérleti díjak. Két indiai helyszín, a Delhi környéki Gurgaon és a punei Chakan mutatta a legjelentősebb növekedést 16,7 valamint 15,4 százalékot. A legnagyobb visszaesés az ázsiai régióban történt, ahol összesen 6,4 százalékos bérleti díj csökkenés volt. A legnagyobb bérleti díj visszaesések Ausztráliában és Szingapúrban mutatkoztak, egyenként 17 és 16 százalékos csökkenéssel.

Nyugat-Európában csupán 3 százalékkal, Kelet-Közép-Európában 12 százalékkal csökkentek a bérleti díjak. Nyugat-Európán belül Írországban estek a legnagyobb mértékben, 20 százalékkal a bérleti díjak. Dél-Amerikában bizonyultak a legrugalmasabbnak az árak, mivel itt mindössze 0,1 százalékos csökkenés történt.

Magyarország az éves bérlői összköltségek alakulásának szempontjából idén a 42. helyen áll. Ez a tavalyi évhez képest 3 helyezéssel jobb eredmény, amely a világ más országaiban is végbement drasztikus bérletidíj-csökkenéssel magyarázható. Magyarországon az ipari ingatlanpiacot tavaly két markáns fejlemény jellemezte: eddig soha nem látott magasságokba szökött az üresedés, ami az év közepére elérte a 22,34 százalékot. Ennek hatására csökkentek a bérleti díjak. Másrészt az utolsó negyedévben rekord mennyiségű, 194 000 négyzetméter bérbeadás történt, ennek több mint 65 százalékát a szerződéshosszabbítások tették ki.

Mivel a közeljövőben spekulatív, új építések nem várhatóak, az üresedési ráta fokozatos csökkenésére lehet számítani. Az idén várhatóan stagnálni fognak a bérleti díjak. Az üres területek folyamatos csökkenésével a 2011-ben a bérleti díjak enyhe növekedése várható.

zöldhasú
Hirdetés