Szerb-horvát közeledés: puhatolózás a NIS és az INA között
Egy lehetséges együttműködésről kezdődtek puhatolózó tárgyalások a szerb NIS és a horvát INA kőolajipari csoport között - közölték pénteken az INA társaságnál, amelyben a Mol a legnagyobb tulajdonos 47 százalékos részesedéssel, az államnak 44 százalékos tulajdonrésze van.
"Megerősítjük, hogy megtörtént az első kapcsolatfelvétel a NIS vállalattal, de hivatalos tárgyalások még nincsenek" - tette közzé közleményében az INA. A vállalatnál arról nem adtak információt, hogy melyek a lehetséges együttműködés területei. A NIS-nél azt közölték a Reuters hírügynökséggel, hogy a cégnél most van készülőben az új stratégia, amely "lehetővé teszi a vállalat forrásainak felhasználását a külföldi kőolaj- és földgázkutatásban és -kitermelésben".
A horvátországi média a NIS-től származó információkra hivatkozva a héten arról számolt be, hogy a NIS bevonná az INA-t az érdekeltségi körébe tartozó szíriai és montenegrói kitermelésbe. 2008 decemberében írták alá Moszkvában az átfogó orosz-szerb energiaügyi megállapodást, amelynek értelmében Szerbián is áthalad majd a tervezett Déli Áramlat földgázvezeték, és a NIS olajvállalat 51 százalékát a Gazprom olajrészlege, a Gazprom Neft szerzi meg. Korábban a Gazpromon kívül az osztrák OMV és a Mol is érdeklődött a NIS iránt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.